WŁOSKA Moda MĘSKA na sezon JESIEŃ – ZIMA 2012/13

.

Włoskie krawiectwo męskie to od lat synonim niedoścignionego majstersztyku i najwyższej światowej jakości. Chcąc prześledzić najnowsze tendencje w modzie męskiej warto zerknąć na to, co oferują najważniejsi włoscy producenci, gdyż to na nich właśnie wzorują się setki innych firm. Nie bez przypadku wiele znanych luksusowych domów mody szyje swe męskie kolekcje właśnie we Włoszech.

Ten perfekcyjny mix kreatywności i fantazji, odwagi w lansowaniu nowych trendów oraz nienaganności wykonania to zresztą od lat ceniony w świecie wyznacznik włoskiej branży tekstylno-odzieżowej. Warto przy okazji wspomnieć, iż niektóre znane firmy odzieżowe o anglojęzycznych nazwach (a często i rodowodzie) w rzeczywistości są firmami wloskimi np. MCS Marlboro ClassicDIESELBLAUERGAS, SUNDEK czy HARMOND&BLAINE.

.

CROSS OVER, czyli w potocznym, modowym słowniku kreatywny stylistyczny mix – tak w najbardziej syntetyczny sposób można zdefiniować męską konfekcję „Made in Italy” na nadchodzący sezon jesienno-zimowy, która pojawia się właśnie w ekskluzywnych męskich salonach na całym świecie. Dla uproszczenia można by ja zdefiniować jako nostalgiczny casual chic, w którym męska klasyka przeniknięta jest duchem casual i vice versa.

HARMONT&BLAINE - pokaz kolekcji AW 2012 podczas targow PITTI UOMO we Florencji (foto: PITTI IMMAGINE)

HARMONT&BLAINE – pokaz kolekcji AW 2012 podczas targow PITTI UOMO we Florencji
(foto: PITTI IMMAGINE)

.

W modzie męskiej powszechnie przyjęła się lansowana już od kilku sezonów tendencja wykorzystywania popularnych modeli noszonych w przeszłości przez gwiazdy kina i sportu wykonane obecnie z nowoczesnych, funkcjonalnych materiałów. Wykorzystanie znanych, pewnych pod kątem komercyjnym modeli wskazuje z pewnością na mały stopień „ryzykanctwa” ze strony samych producentów podyktowany niepewną od kilku lat sytuacją ekonomiczną. Dzisiejszy klient, poszukujący szeroko rozumianej stabilizacji, wybiera raczej klasyczne modele, które gwarantują mu poczucie właściwie dokonanej inwestycji w niepewnych czasach kryzysu. Tym samym nowoczesność ogranicza się do coraz bardziej funkcjonalnych tkanin i technologicznie zaawansowanych dodatków. Uatrakcyjniają one znane i popularne od dziesięcioleci elementy męskiej garderoby takie jak choćby marynarka czy płaszcz. Fantazyjny i bardziej kreatywny stosunek do mody ogranicza się raczej do dodatków. Jednym z nich jest będący must have przyszłego sezonu obszerny, szeroki szal lub chusta – koniecznie wykonane ze szlachetnych materiałów: wełny, kaszmiru, jedwabiu czy wiskozy.  W proponowanej konfekcji i obuwiu męskim nie mamy się wiec co spodziewać drastycznych zmian stylistyki. Zmianie uległy jedynie poszczególne akcenty, gdyż coraz większy nacisk stawia się na dbałość o szczegóły i ich możliwie rzemieślniczy charakter. I tak producenci proponują coraz szerszą gamę wyrafinowanych wykończeń i rozmaitych dodatków wykonanych z niemal maniakalną dbałością o szczegóły.

.

Paski FABRIZIO MANCINI, kolekcja AW 2012 (FOTO: K.Maciejewska Serra)

Paski FABRIZIO MANCINI, kolekcja AW 2012, targi PITTI UOMO we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

.

DYSKRETNY KOLOR

W nowych jesienno-zimowych kolekcjach więcej jest koloru, choć najczęściej, przynajmniej w bardziej eleganckich propozycjach, w których królują rozmaite odcienie szarości i beży, silniejsze akcenty kolorystyczne ograniczają się jedynie do wykończeń, głównie barwnych elementów podszewek i rewersów. Powraca też total black, szczególnie w bardziej eleganckich propozycjach. W kolekcjach casual często pojawia się, widoczny już w poprzednim sezonie zimowym, pomarańcz i różne odcienie ciepłej żółci.

.

Marynarka i chusta OSCAR MARANGONI, AW 2012 (foto: PITTI IMMAGINE)

Marynarka i chusta OSCAR MARANGONI, kolekcja AW 2012, targi PITTI UOMO we Florencji
(foto: PITTI IMMAGINE)

.

Proponowane powszechnie kolory rzadko kiedy są jednak zdecydowane i jaskrawe, a najczęściej mają wręcz „zakurzony” aspekt jak np. lansowany nadal granat. W wielu proponowanych kolekcjach występuje, podobnie jak w poprzednim sezonie jesienno – zimowym, kolor niebieski w wersji navy. Jego triumfalny powrót do konfekcji męskiej jest niewątpliwie związany z bardzo silną modą na niebieski denim oraz nurtem vintage, który wydobył go na światło dzienne z dawno zapomnianych kolekcji, najczęściej utrzymanych w klasycznym stylu marynarskim. Na fali sportowego szaleństwa związanego z londyńską Olimpiadą wielu producentów mniej lub bardziej sportowych propozycji nawiązuje do motywów i kolorów flagi brytyjskiej. Zestawienie czerwieni, granatu i bieli są chyba najczęstszym akcentem kolorystycznym przewijającym się przez większość kolekcji casual. . WSZECHOBECNY SLIM Ku zmartwieniu bardziej korpulentnych panów, w nowych propozycjach nadal aktualna jest linia slim i to w większości elementów męskiej garderoby poczynając od koszul, marynarek i spodni, a kończąc na powoli wracających do łask krawatach, których szerokość nie powinna obecnie przekracza około 4 centymetrów.

.

LUBIAM- L.B.M LUIGI BIANCHI MANTOVA, kolekcja AW 2012, targi PITTI UOMO we Florencji (foto: PITTI IMMAGINE)

LUBIAM – L.B.M LUIGI BIANCHI MANTOVA, AW 2012
(foto: PITTI IMMAGINE)

.

Slim są zarówno garniturowe spodnie jak i jeansy. Ta sama „odchudzona” stylistyka panuje też wśród kurtek i to zarówno tych płaszczowych jak i puchowych. Te ostatnie w coraz większym stopniu ustępują miejsca elegantszym kurtkom płaszczowym z wełny, często proponowanym z nylonową, puchową podpinką. Stałe bądź odpinane ocieplenia w formie kamizelki posiadają też często zimowe marynarki mogące z powodzeniem zastąpić w mniej mroźne dni kurtki i płaszcze. Wszechobecnym elementem nowych kolekcji jest rozmaicie interpretowana płaszczowa kurtka typu Montgomery oraz szeroko lansowany, prosty w kroju płaszcz o maksymalnej długości do kolan. Te uznawane do tej pory za zbyt mało funkcjonalne elementy męskiej garderoby uzyskały teraz zupełnie nowy efekt dzięki wykorzystaniu superlekkich tkanin i dodatków.

.

Kurtka z podpinka ALLEGRI, AW 2012 (foto: PITTI IMMAGINE)

Kurtka z podpinka ALLEGRI, AW 2012
(foto: PITTI IMMAGINE)

.

Obowiązującym trendem w powracającym do łask męskim garniturze jest jego minimalizm oraz zastosowanie ekskluzywnych, często kontrastowych podszewek. Nowoczesne w duchu tkaniny mają najczęściej aspekt dawnych, klasycznych wełen. Najlepszym przykładem jest tutaj garderoba proponowana przez jednego z najbardziej cenionych włoskich krawców toskańskiego CANTARELLI, którego garnitury, marynarki i blezery są istnym majstersztykiem lekkości i funkcjonalności.

.

Kurtka plaszczowa CANTARELLI, AW 2012 (foto: PITTI IMMAGINE)

Kurtka plaszczowa CANTARELLI, kolekcja AW 2012, targi PITTI UOMO we Florencji
(foto: PITTI IMMAGINE)

.

Proste w kroju, lecz raczej nieobszerne denimowe koszule, dopasowane blezery i kurtki oraz wąskie i raczej przykrótkawe spodnie odsłaniające kostkę, koniecznie z rewersem, to must havenadchodzącego sezonu jesienno-zimowego.

.

HAVANA AW 2012 (foto: PITTI IMMAGINE)

HAVANA AW 2012
(foto: PITTI IMMAGINE)

.

Nadal wszechobecny jest sportowy denim, choć coraz częściej w dość stłumionych i zszarzałych odcieniach. Alternatywą dla klasycznego, niebiesko-granatowego jeansu stają się różnego rodzaju płótna i wełny, z których powstają sportowe w kroju spodnie, znakomicie współgrające z proponowanymi powszechnie płaszczowymi kurtkami. Tendencja retro nie omija nawet takich producentów jak popularny i u nas MCS Marlboro Classic należący do VALENTINO FASHION GROUP, który od zeszłego sezonu jesienno-zimowego powraca w stylistyce do swych korzeni z lat 70-tych i 80-tych proponując kolekcje utrzymane w duchu RETRO-casual. Widać to szczególnie na przykładzie jego nowych kurtek.

.

MCS MARLBORO CLASSIC, kolekcja A/W 2012 (FOTO: PITTI IMMAGINE)

MCS MARLBORO CLASSIC, kolekcja A/W 2012, targi PITTI UOMO we Florencji
(foto: PITTI IMMAGINE)

.

Super elegancka jest również nowa propozycja HUGO BOSS Selection, która składa się z serii przeznaczonych na specjalne okazje koszul i garniturów szytych z wykorzystaniem szlachetnych włoskich tkanin takich producentów jak LORO PIANA czy DRAGO. Coraz bardziej klasycyzujące są również jego atrakcyjne propozycje casual, wśród których znajdują się m.in. znakomicie odszyte w polskich szwalniach płaszczowe kurtki z podpinkami oraz luksusowa włoska dzianina swetrowa. Warto zaznaczyć, iż jak zapowiedział niedawno sam producent, linia HUGO BOSS Selection będzie od przyszłego sezonu wiosenno-letniego włączona do znanej od dawna, prestiżowej linii BOSS Black. Tak popularny w ostatnich sezonach tartan, który to motyw znajdował zastosowanie niemal we wszystkich elementach męskiej garderoby, „powraca na swoje miejsce” ograniczając się powoli jedynie do sportowych koszul. Jego miejsce zastępuje klasyczny, angielski motyw tweedustosowany również, jako dodatek do obuwia, toreb i wszelkiego rodzaju wstawek.

.

BLAUER, kolekcja AW 2012 (foto: PITTI IMMAGINE)

BLAUER, kolekcja AW 2012
(foto: PITTI IMMAGINE)

.

Mix różnorodnych materiałów, szczególnie w przypadku kurtek, jest jednym z bardzo często przewijających się w nowych propozycjach motywów.

.

Kurtka plaszczowa z podpinka PIQUADRO, AW 2012 (foto: PITTI IMMAGINE)

Kurtka plaszczowa z podpinka PIQUADRO, kolekcja AW 2012, targi PITTI UOMO we Florencji
(foto: PITTI IMMAGINE)

.

Niemijającym powodzeniem cieszy się klasyczna koszula, podobnie jak marynarka, obowiązkowo w wersji slim z krótkim, miękkim kołnierzykiem, proponowana najczęściej w kolorze białym, choć, jak widać to choćby w kolekcjach włoskich XACUS i CARREL, do łask wracają wszelkiego rodzaju drobne wzory, paseczki i pepitki.

.

CARREL, kolekcja AW 2012 (foto: PITTI IMMAGINE)

CARREL, kolekcja AW 2012, targi PITTI UOMO we Florencji
(foto: PITTI IMMAGINE)

.

XACUS lansuje również koszule w odcieniach szarości, czerni i granatu, które, jak wierzyć jego stylistom, będą stopniowo dominowały w męskiej garderobie i ostatecznie wyprą nadal jeszcze powszechne w tym sezonie sportowe tartany i denim. Jednorzędowe i dwurzędowe marynarki, zarówno te garniturowe jak i w zestawieniu z bardziej sportowymi w kroju spodniami, wykonane są obowiązkowo ze szlachetnych, gładkich wełen lub o klasycznych motywach angielskiej pepitki. Do łask powraca też bardziej fantazyjna marynarka w dość dużą kratkę. .

Marynarka LUBIAM- L.B.M LUIGI BIANCHI MANTOVA, AW 2012 (foto: PITTI IMMAGINE)

Marynarka LUBIAM – L.B.M LUIGI BIANCHI MANTOVA, AW 2012
(foto: PITTI IMMAGINE)

.

Modna marynarka często nie posiada podszewki lub, wręcz przeciwnie, wyposażona jest w odpinaną podszewkę lub bezrękawnik w koordynującym z nią kolorze. Luksusowe modele marynarek i kurtek posiadają podszewki z cienkiej satyny z puchowym wypełnieniem. Klasycyzujący look uzupełniają wełniane oraz kaszmirowe kamizelki i swetry, gładkie lub w geometryczne wzory rodem z lat 50-tych i 60-tych. Bardziej sportowe modele swetrów posiadają wysokie stójki i golfy.

.

TONELLO - dwurzedowa marynarka i golf, kolekcja A/W 2012 (FOTO: PRODUCENT)

TONELLO – dwurzedowa marynarka i golf, kolekcja A/W 2012
(foto: PRODUCENT)

.

OBUWIE

Na fali powszechnej tendencji klasycystycznej, w której nie może zabraknąć eleganckiej marynarki i garnituru, producenci ekskluzywnego obuwia „odkurzają” swe dawne modele, wśród których wiązane półbuty z lakierowanej skóry bądź eleganckiego zamszu.

.

CASTORI AW 2012 (foto:PRODUCENT)

CASTORI, kolekcja AW 2012
(foto: PRODUCENT)

.

Coraz częściej pojawia się również drobno ryflowana skóra (np. w kolekcji włoskiego TESTONI), wykorzystywana również szeroko przez producentów toreb jak np. PIQUADRO. Ten znany dotychczas z nowoczesnego wzornictwa producent galanterii skórzanej wypuścił właśnie linię silnie klasycyzujących torb i teczek o nazwie „Sartoria” wykonanych z rzemieślniczo garbowanej,  skóry ze znanego podflorenckiego ośrodka Santa Croce Sull’Arno.

.

PIQUADRO AW 2012 (foto: PITTI IMMAGINE)

PIQUADRO, kolekcja AW 2012
(foto: PITTI IMMAGINE)

.

Zdecydowanie mnie jest natomiast w nowych propozycjach modnych dotychczas skór wężowych i krokodylowych. Ciągle modną alternatywą dla klasycznych modeli obuwia są botki utrzymane w stylu sportowego obuwia z lat 50- tych i 60-tych ze sznurowadłami wiązanymi na haczyki jak np. w kolekcjach TESTONI czy SANTONI.

.

Botki TESTONI, kolekcja A/W 2012 (FOTO: PRODUCENT)

Botki TESTONI, kolekcja A/W 2012
(foto: PRODUCENT)

.

Na fali powrotu do tradycji również producenci sportowych sneakersów „odkurzają” swe popularne przed laty modele. Dla przykładu LOTTO proponuje nową kolekcję swych lansowanych od niedawna „Lotto Leggenda” w wersji z 1973 roku o obowiązkowym „podstarzałym” i „zbielonym” aspekcie vintage. W podobnych klimatach retro utrzymana jest całą bogata kolekcja sportowego obuwia producenta PANTOFOLA D’ORO, który od tego roku jest oficjalnym dostawcą obuwia dla drużyny Real Madryt. Proponuje on obecnie m.in. niezwykle atrakcyjnie prezentujący się klasyczny, piłkarski model buta pozbawiony charakterystycznej, wypustkowej podeszwy. . DODATKI Poza wspomnianymi już coraz popularniejszymi chustami o fantazyjnych, lecz dyskretnych wzorach i kolorystyce, wykonanymi często ze szlachetnych materiałów – cienkiej wełenki i kaszmiru, oraz powracającym po kilku latach krawacie w wersji slim, renesans przechodzi klasyczny filcowy kapelusz w wersji panama z modnym, dość wąskim rondem. Włoski lider BORSALINO, działający w tej branży już od 150 lat, proponuje go w wersji super chic znakomicie współgrającej z triumfująco powracającym do mody klasycznym garniturem. Lansowany powszechnie bardziej sportowy lookrodem z pól golfowych współgra natomiast z szeroką gamą proponowanych przez tego producenta czapek „maciejówek” z daszkiem.

.

Kapelusz filcowy BORSALINO, kolekcja A/W 2012(FOTO: PRODUCENT)

Kapelusz filcowy BORSALINO, kolekcja A/W 2012
(foto: PRODUCENT)

.

Powrót do dyskretnej klasyki w stylu retro widoczny jest również w jesienno-zimowych propozycjach skarpet. Dla przykładu włoski lider w ich produkcji GALLO, obok popularnych od kilku sezonów wzorów norweskich i klasycznej drobnej pepitki, proponuje skarpety „Casentino soft” wykonane na wzór tradycyjnej toskańskiej, ręcznie tkanej tkaniny wełnianej z charakterystycznymi wypustkami. Ten wyrafinowany model wzbogacony został o maleńki guzik na jej górnym brzegu w formie główki koguta (znaku firmowego firmy Gallo – w tłumaczeniu „kogut”) umożliwiającym spięcie razem obu skarpet. Stylistyka ta, będąca bez wątpienia wyznacznikiem nowych tendencji w modzie męskiej, jest daleka od ostentacyjnego luksusu proponowanego jeszcze przed rokiem przez GALLO, kiedy uwaga wszystkich śledzących modowe nowinki zwrócona była na wykonaną przy użyciu złotej przędzy, kolekcjonerską, a przy tym w pełni funkcjonalną skarpetę tego producenta zaprezentowaną podczas prestiżowych targów mody męskiej PITTI UOMO we Florencji. Obecna moda zdaje się nie lansować już za wszelką cenę nowinek hi-tech, które weszły stopniowo do jej utartego kanonu. Widoczna jeszcze niedawno ekstremalna funkcjonalność w dodatkach, takich jak np. zeszłoroczne, letnie skarpetki GALLO „wyposażone” w antywłamaniową kieszonkę na komórkę czy torby PIQUADRO z wszelkiego rodzaju możliwymi przegródkami na elektroniczne gadżety, nie są już dziś niczym nadzwyczajnym. .

.

Post ten powstał na bazie tekstu, jaki ukazał się w tym roku w magazynie branżowym „Moda Męska” wydawnictwa PROMEDIA, z którym współpracowałam od kilku lat, przygotowując m.in. sprawozdania z odbywających się dwa razy do roku we Florencji targów wysokogatunkowej mody męskiej PITTI UOMO.

.

Targi mody męskiej PITTI UOMO we Florencji Odbywająca się w dniach 10-13 stycznia 2012 r.osiemdziesiąta pierwsza już edycja tej unikatowej w skali europejskiej imprezy, zgromadziła na blisko 60-ciu tysiącach metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej ponad tysiąc wystawców z całego świata w tym przeszło 600 z Włoch. Zaprezentowane na niej zostały kolekcje wysokogatunkowej odzieży męskiej na sezon jesień-zima 2012/13. Impreza ta jest od wielu lat nie tylko najważniejszym europejskim spotkaniem targowym tego sektora, ale i ekskluzywnym salonem tendencji. Wiele światowych firm wybiera właśnie Florencję na miejsce europejskiego debiutu dla swych nowych kolekcji. W przeciwieństwie do mediolańskich pokazów, zaprezentowane we Florencji kolekcje są dostępne na stoiskach targowych, co sprawia, że impreza ta jest licznie odwiedzana przez przedstawicieli największych światowych magazynów i salonów mody męskiej chcących w jednym miejscu zapoznać się z całą przekrojową ofertą w tej branży.

.

Targi PITTI UOMO we Florencji, 10-13 stycznia 2012 (FOTO:K.Maciejewska Serra)

Targi PITTI UOMO we Florencji, 10-13 stycznia 2012
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

Podczas jej trwania organizowane są ponadto różnorodne imprezy towarzyszące, wśród których konkurs dedykowany młodym światowym stylistom, pokazy mody i prezentacje. Ponadto od niedawna organizatorzy targów proponują również nową sekcję targową pod znaczącym tytułem „My Factory” dedykowaną młodym międzynarodowym brand związanym z wielkomiejskimi subkulturami oraz sekcję „New Beat” poświęconą firmom, które po raz pierwszy proponują swoje kolekcje międzynarodowej klienteli. Tegorocznym debiutem była ponadto nowa sekcja „MAKE” dedykowana małym włoskim firmom pracującym w systemie rzemieślniczym. To właśnie na ten tradycyjny aspekt produkcji, będący synonimem najwyższej jakości, położony był szczególny nacisk w większości zaprezentowanych we Florencji włoskich kolekcji.

.

.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s