Vintage Selection 21 – modowy retro futuryzm we Florencji

.

Na wstępie dla mniej wtajemniczonych wyjaśniam, iż vintage to w uproszczeniu ekskluzywna wersja second hand, choć operatorzy z tej branży z pewnością oburzyliby się na tak prostackie określenie ich kreatywnej selekcji używanej odzieży i akcesoriów. Modowy vintage to sprzedaż głównie firmowanych przez znane domy mody dawnych kolekcji (CHANEL, GUCCI, PRADA, HERMES, LOUIS VUITTON ecc.) choć w ramach tej kategorii można spotkać też mniej „arystokratyczne”, ale zawsze kreatywne przedmioty fashion jak choćby kultowe modele amerykańskich trampek CONVERSE.

W ramach kategorii remake oferowane są natomiast kreatywne ubrania i akcesoria wykonane z użyciem starych materiałów, jak choćby wstawki z jedwabnych krawatów i apaszek w sukniach młodej, włoskiej stylistki ISAGI (na zdjęciu w galerii poniżej).

.

FLORENCKI VINTAGE COUTURE

Dwa razy do roku, słynąca ze swych tradycji antykwarycznych Florencja, przyciąga pasjonatów mody i akcesoriów vintage i remake z całego świata. Impreza VINTAGE SELECTION organizowana jest od wielu sezonów w okresie trwania florenckich targów przędz i tkanin PITTI FILATI, na których wystawiają się najlepsi włoscy producenci dostarczający surowców dla światowych domów mody. Okazja ta przyciąga do stolicy Medyceuszy specjalistów z branży mody i studentów szkół mody z całego świata chcących na własne oczy przekonać się, co nowego proponują włoscy liderzy branży przędzalniczej. To właśnie oni są od lat jednymi ze stałych gości florenckiej selekcji vintage, na której szukają źródeł inspiracji do swych nowych kolekcji. Wystawa ta połączona z możliwością zakupu selekcjonowanych pochodzących z terenu całych Włoch, odwiedzana jest tłumnie również przez włoską, szczególnie młodą klientele, od kilku sezonów zafascynowanych moda vintage.

Tematem przewodnim odbywających się już po raz dwudziesty pierwszy w dawnym florenckim dworcu Stazione Leopolda targowej wystawy VINTAGE SELECTION był niezwykle silny w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych nurt futurystyczny, który fascynował wielu ówczesnych stylistów. Jego symbolem były m.in. lśniące, metalowe kreacje Paco Rabanne i „księżycowy” look Jane Fondy w kultowym już dziś filmie „Barbarella”. Sądząc jednak po triumfalnym powrocie nostalgicznej mody retro, której przejawem jest sam trend vintage, futurystyczne prognozy ówczesnych wizjonerów raczej się nie ziściły.

Odwiedzając ostatnia edycje VINTAGE SELECTION, wśród kolorowych straganów modowych antykwariuszów, będących luksusową wersja pchlich targów, natknęłam się na śliczną sukienkę wracającego ostatnio do łask florenckiego EMILIO PUCCI (patrz: zdjęcie w galerii poniżej) oferowaną przez sympatycznego właściciela sklepu vintage couture STREET DOING z Florencji, oddanego człowieka znanych domów mody. Tą razą plotkował on z szefową zakupów włoskiej PRADY. Zdradził mi, że w swym sklepie w centrum Florencji zdąża mu się sprzedawać atrakcyjne kreacje vintage couture również polskim turystom, którzy jego zdaniem wykazują pod tym względem zdecydowanie dobry gust, w przeciwieństwie do Rosjan kupujących w większości futra.

Pośród ekskluzywnych torebek vintage wypatrzyłam natomiast znajomą stylistkę armeńskiego pochodzenia Nairę Khachatryan (na zdjęciu poniżej) pracującą dla znanych włoskich producentów dzianin i wyrobów ze skóry. Jest ona m.in. autorką wizjonerskich kreacji dla znanego producenta ekskluzywnych przędz dzianinowych LINEAPIU, które dwa razy do roku podziwiać można na jego stoisku podczas florenckich targów PITTI FILATI

VINTAGE SELECTION-FLORENCE 2013 NAIRA KHACHATRYAN

Stylistka NAIRA KHACHATRYAN z wizyta na wystawie VINTAGE SELECTION 2013 we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

VINTAGE GALLERY

Poniżej publikuje kilka zdjęć wykonanych przeze mnie podczas zeszłorocznej, zimowej edycji wystawy VINTAGE SELECTION. Jako, iż mamy do czynienia z kreacjami i akcesoriami vintage nie ma obaw, że okażą się one nieaktualne. Wręcz przeciwnie, z upływem czasu zyskują one jedynie na swej atrakcyjności.

Z odbywającej się w dniach 23-27 stycznia ostatniej, dwudziestej pierwszej edycji VINTAGE SELECTION przedstawiam Wam natomiast obszerny album fotograficzny, który mam nadzieje zainspiruje Was do osobistych, kreatywnych poszukiwań w świecie mody vintage, w której nasz rodzimy rynek również oferuje niejedną niespodziankę. Nie zapominajmy tez o pełnych skarbów dziadkowych strychach 🙂 .

Zainteresowanych niecodzienną wycieczką do Florencji inspirowaną ekskluzywnym second hand informuję, że kolejna edycja wystawy VINTAGE SELECTION odbędzie się w dniach od 3 do 7 lipca 2013 r. wraz z nowa edycja targów przędz PITTI FILATI (3-5 lipca 2013).

.

VINTAGE SELECTION 2012

Foto: K.Maciejewska Serra

.

VINTAGE SELECTION 2013

Foto: K.Maciejewska Serra

.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Foto: K.Maciejewska Serra

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Foto. K.Maciejewska Serra

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Foto: K.Maciejewska Serra

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Foto: K.Maciejewska Serra

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Foto: K.Maciejewska Serra

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Foto: K. Maciejewska Serra

.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s