Trendy WIOSNA-LATO 2013 WŁOSKIE Tkaniny Dzianinowe

.

Tkaniny z przedz ZEGNA BARUFFA na sezon wiosna-lato 2013 (foto:K.Maciejewska Serra)

Tkaniny z przedz ZEGNA BARUFFA na sezon wiosna-lato 2013
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

Włoskie przędze i powstające z nich tkaniny są od lat punktem wyjścia i inspiracją dla najlepszych światowych designerów i domów mody oraz przedmiotem imitacji ze strony silnej i bezpardonowej, azjatyckiej konkurencji.

.

OD NITKI DO … MODNEJ KONFEKCJI

Tekst, który Wam poniżej przedstawiam jest wersją mojego artykułu, który ukazał się w 2012 r. w czasopiśmie branżowym „Przegląd Włókienniczy” pod tytulem „Futurystyczny folklor” (5-2012). Opisywałam w nim tendencje we włoskich przędzach i tkaninach zaprezentowanych w styczniu 2012 r. na targach PITTI FILATI we Florencji. Po przeszło roku, kiedy wiosenno-letnia odzież z „udziałem” tych surowców ukazuje się w witrynach najlepszych butików świata, warto zorientować się pokrótce jaki duch przewodzi wszystkim tym kolekcjom. Zdecydowałam się na przybliżenie Wam tego ciekawego tematu, aby uzmysłowić Wam również jak długi i pracochłonny jest proces powstawania modnej kolekcji od przędzy, poprzez tkaninę, na gotowej odzieży skończywszy.

.

FILPUCCI - tkanina z przedzy Tilia len i wiskoza (foto: K.Maciejewska Serra)

FILPUCCI – tkanina z przedzy Tilia len i wiskoza
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

MIXOLOGY

Zastanawiając się nad stylistyką tkanin proponowanych na wiosenno-letnie miesiące 2013 r., trudno jest określić jej jeden dominujący nurt. Jest to raczej eksplozja kontrastów w ramach nowej, globalnej filozofii. Naturalne wyrafinowanie łączy się z syntetycznym szykiem. Jest to obserwowalne w kompozycjach wielu przędz i tkanin, gdzie szlachetne materie takie jak kaszmir, jedwab czy len łączone są z lurexem, poliestrem, nylonem.

.

ZEGNA BARUFFA-CHIAVAZZA, tkanina New Cashmere i Lurex (foto: K.Maciejewska Serra)

ZEGNA BARUFFA-CHIAVAZZA, tkanina New Cashmere i Lurex
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

Kontrast to również główny koncept w tworzeniu nowych, zaskakujących zarówno pod kątem wizualnym jak i dotykowym faktur. Nadal silny nurt Eko, który stał się już raczej standardem niż nowinką wzbogaca się o nowoczesne akcenty, które dodają mu kosmopolitycznej energii. Bukoliczna słodycz rodem z sielankowej farmy swobodnie łączy się z pełnym życia wielkomiejskim dynamizmem. W tym powszechnym przenikaniu się kontrastowych nurtów nawet stylistyczny romantyzm, bez wyraźnego konfliktu, napotyka prowokacyjną transgresję.

.

Tkaniny z przedz ACCADEMIA na sezon wiosna-lato 2013 (foto:K.Maciejewska Serra)

Tkaniny z przedz ACCADEMIA na sezon wiosna-lato 2013
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

W propozycjach gotowych tkanin powszechnie powraca do łask żakard, koronka i haft – szczególnie atrakcyjne z użyciem super cienkich, niemal pajęczych w strukturze przędz.

Dzięki kreatywnemu mixowi surowców wyjątkowo atrakcyjne są również zapomniane przez lata tkaniny o charakterze double, w których kontrast realizowany jest nie tylko na poziomie barwy, ale przede wszystkim faktury.

Kosmopolitycznego ducha włoskich kolekcji przędz na wiosenno-letni sezon najlepiej nazwał toskański producent MILLEFILI, który dla swej przebogatej oferty fantazyjnych przędz użył określenia „Mixology”.

.

ENERGETYCZNE KONTRASTY

Filozofii swobodnego i bezkonfliktowego przenikania odpowiada też kolorystyczny koncept proponowanych wiosenno-letnich kolekcji, w którym brak wyraźnie określonego nurtu a jakakolwiek chęć jego kreacji może być uznana jedynie za syntetyczne uproszczenie tej skomplikowanej i różnorodnej rzeczywistości stylistycznej. Kontrast występuje już na poziomie tonacji gdzie jasne, akwarelowe barwy przeciwstawiają się intensywnym, egzotycznym odcieniom, co potęguje powszechne wrażenie energii. Naturalnie matowe bawełny, lny i „brzoskwiniowe” w strukturze jedwabie łączone są z opalizującymi i lśniącymi wiskozami, nylonami czy lurexem.

Podobnie jak w ubiegłym sezonie wiosenno-letnim, również w tym roku, obowiązujący jest efekt fluo – zarówno przez zastosowanie samych barw o tej żywej tonacji jak i struktur potęgujących ten efekt. Eksperymentowany od kilku sezonów styl VINTAGE stał się natomiast zdecydowanie bardziej wyrafinowany i glamour.

.

Tkaniny z przedz DI.VE'  na sezon wiosna-lato 2013 (foto:K.Maciejewska Serra)

Tkaniny z przedz DI.VE’ na sezon wiosna-lato 2013
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

Wiele nowych włoskich tkanin ugruntowuje klasyczną już od wielu sezonów wiosenno-letnią stylistykę morską, w której dominują lśniące struktury o turkusowo-błękitnych barwach i powszechnych srebrnych akcentach. Również w tej dość konkretnej stylistyce nacisk położony jest na ekstremalny kontrast, dzięki któremu powstają nowe jakościowo tkaniny jak np. mix lśniącego jedwabiu z matowym lnem, dzięki czemu powstaje idealna na sezon letni tkanina łącząca świeżość lnu z luksusowym charakterem jedwabiu. Nowe, super funkcjonalne w sezonie letnim wcielenie jedwabiu to zakardowa dzianina będąca wyrafinowaną alternatywa dla dzianinowej bawełny.

.

Tkaniny z przedz LANIFICIO DELL OLIVO na sezon wiosna-lato 2013 (foto:K.Maciejewska Serra)

Tkaniny z przedz LANIFICIO DELL OLIVO na sezon wiosna-lato 2013
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

Proponowane powszechnie materiałowe, fakturowe i kolorystyczne kontrasty stały się m.in. tematem przewodnim tradycyjnie specjalizującego się w włóknach fantazyjnych toskańskiego producenta przędz LANIFICIO DELL’OLIVO. Jego propozycje wykorzystują nieograniczone zestawienia bogatych kolorystycznie wiskoz, bawełn, lnów, poliestrów i lureksów.

.

Tkaniny z przedz LANIFICIO DELL OLIVO na sezon wiosna-lato 2013 (foto:K.Maciejewska Serra)

Tkaniny z przedz LANIFICIO DELL OLIVO na sezon wiosna-lato 2013
(foto:K.Maciejewska Serra)

.

Tkaniny z przedz LANIFICIO DELL OLIVO na sezon wiosna-lato 2013 (foto:K.Maciejewska Serra)

Tkaniny z przedz LANIFICIO DELL OLIVO na sezon wiosna-lato 2013
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

STO WCIELEN WISKOZY

Szlachetna wiskoza króluje już od kilku sezonów w większości wiosenno-letnich kolekcji włoskich tkanin przybierając dzięki swej uniwersalności rozmaite twarze. Podkreślany jest jednak zdecydowanie jej stricte kobiecy charakter: półprzezroczystość, lśniące, księżycowe akcenty kolorystyczne, barwy degrade, nadruki, hafty, i lejące się draperie.

.

Tkanina z przedzy LINEAPIU na sezon wiosna-lato 2013 (foto:K.Maciejewska Serra)

Tkanina z przedzy LINEAPIU na sezon wiosna-lato 2013
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

Toskański producent przędz LINEAPIU, ktorego udzialowcem jest m.in. stylista ROBERTO CAVALLI proponuje wiskozę m.in. w formie „elastic” kreującym super kobiecy, modelujący sylwetkę efekt drugiej skóry. Warto przyjrzeć się kreatywnej kolekcji dzianin wystawionej przez tego producenta podczas zeszłorocznych targów PITTI FILATI, która została zaprojektowana i zrealizowana przez stylistkę armeńskiego pochodzenia Nairę Khachatryan pracującą również dla znanych, światowych domów mody.

.

Stylistka Naira Khachatryan ze swoimi kreacjami na stoisku LINEAPIU (foto: K.Maciejewska Serra)

Stylistka Naira Khachatryan ze swoimi kreacjami na stoisku LINEAPIU
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

Kreacje Nairy Khachatryan z tkanin LINEAPIU na sezon wiosna-lato 2013  (foto: K.Maciejewska Serra)

Kreacje Nairy Khachatryan z tkanin LINEAPIU
na sezon wiosna-lato 2013
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

Obecnie, w myśl stylistyki kreatywnych kontrastów, producenci proponują wiskozę  również jako atrakcyjna domieszkę do innych szlachetnych surowców jak np. kaszmir. Przykładem może tu być przędza „Belize” (90% kaszmiru i 10% wiskozy) włoskiego lidera w produkcji kaszmiru CARIAGGI.

.

FILPUCCI - wiskozy Corda i Croquant (foto K.Maciejewska Serra)

FILPUCCI – wiskozy Corda i Croquant
(foto K.Maciejewska Serra)

.

Wiskoza – superstar króluje już tradycyjnie w propozycjach toskańskiego producenta przędz FILPUCCI pracującego m.in. na potrzeby domu mody CHANEL. Na sezon wiosenno-letni, obok nowych, lekko elastycznych wiskoz o przeznaczeniu komfort, producent ten wprowadził nową gamę wiskoz wieczorowych, w której, obok zeszłorocznego przeboju wiskozy „Halley”, są również inne lśniące i ciągle cieńsze produkty z gamy superluksusowej – „Camaleonte”, „Irise” i „Venere”.

.

FILPUCCI - przedza Sirio wiskoza i poliester elite (foto K.Maciejewska Serra)

FILPUCCI – przedza Sirio wiskoza i poliester elite
(foto K.Maciejewska Serra)

.

PLAŻOWA WEŁNA 

Światowy lider w produkcji przędz wełnianych ZEGNA BARUFFA (120 mln Euro obrotu w 2011 r.), dostarczający swych wyrafinowany produktów m.in. dla domów mody DIOR i ARMANI, stworzył na nowy sezon wiosenno-letni rewolucyjną przędzę wełnianą „Brand New Wool”, która w wyniku innowacyjnego procesu obróbki pochłania pot i emanuje go na zewnątrz, dzięki czemu skóra, nawet podczas największych upałów, pozostaje świeża i sucha. Jak podkreśla sam producent, ta 100-procentowo naturalna przędza ma szanse być w pełni ekologiczna alternatywa dla syntetycznych przędz hi-tech wykorzystywanych w produkcji odzieży sportowej. Z pewnością i coraz wrażliwsze na ekologiczne aspekty współczesne mamy z radością zaakceptowałyby odzież dziecięcą wykonaną z użyciem tej właśnie przędzy, choć, ze względu na jej bardzo wysoka cenę, raczej wątpię, iż dziecięcy producenci zdecydują się na jej zastosowanie.

.

Tkaniny z przedz ZEGNA BARUFFA na sezon wiosna-lato 2013 (foto:K.Maciejewska Serra)

Tkaniny z przedz ZEGNA BARUFFA na sezon wiosna-lato 2013
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

DENIM Z ODZYSKU

Toskański producent PINORI wzbogacił swa ofertę o nowe wersje przebojowej, ekologicznej przędzy „Denim” powstałej w wyniku recyclingu starych tkanin jeansowych. Ta 100-procentowo naturalna, bawełniana materia wzbogacona została o modne obecnie włókna lurex i nylon, co pozwoliło jej uzyskać modne, lśniące efekty. PINORI proponuje również inne kreatywne zestawienia, takie jak „Snoopy” – super cienki len w połączeniu z nylonową mikro fibrą czy „Bunny” – len o surowym aspekcie z dodatkiem metalu, który nadaje mu ciekawy aspekt pogniecionej tkaniny vintage. Przędza „Super” tego producenta jest natomiast połączeniem ultra cienkiej bawełny ze stalowym mikro włóknem, który to mix kreuje tkaninę o atrakcyjnym aspekcie crepe i właściwościach hi tech (bariera przeciwko polu elektromagnetycznemu).

.

PINORI - przedza Snoopy (foto: K.Maciejewska Serra)

PINORI – przedza Snoopy
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

.

LUKSUSOWA KLASYKA

Podczas, gdy nawet dość tradycyjny z reguły producent przędz i tkanin ZEGNA BARUFFA zrobił ostatnio wyraźny ukłon w stronę mniej klasycznych nurtów fashion, drugi włoski potentat w dziedzinie przędz i tkanin wełnianych LORO PIANA zadeklarował w swych nowych wiosenno-letnich kolekcjach wyraźny powrót do klasyki. Wybór ten łączy się z pewnością z polityką tego producenta, który skupia się od lat na ścisłe wyselekcjonowanej i ekskluzywnej klienteli poszukującej raczej perfekcyjnej wykonanej klasyki, niż produktów fashion. Jego wiosenno-letnie propozycje to nowe interpretacje kaszmiru z lnem „Saharian” oraz kaszmiru z jedwabiem „Wudy”. Po raz kolejny natomiast zaproponował on tkaninę „Beach”, będąca przewaga jedwabiu z domieszką nylony o efekcie boucle. Jego nowa kolekcja, w przeciwieństwie do większości konkurencji, utrzymana jest w eleganckich, neutralnych barwach bieli, beży i brązów. Nowatorskie akcenty widoczne są jednak i u tego producenta i wynikają z kreujących bogate faktury i powierzchnie mixów rozmaitych surowców.

.

Tkaniny LORO PIANA na sezon wiosna-lato 2013 (foto:K.Maciejewska Serra)

Tkaniny LORO PIANA na sezon wiosna-lato 2013
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

LORO PIANA - len Irish (foto: K.Maciejewska Serra)

LORO PIANA – len Irish
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

A PROPOS KOLEKCJI 2014 

Na zakończenie zdradzę Wam, iż tendencje na odległą wiosnę-lato 2014 zaprezentowane podczas tegorocznej edycji targów przędz i tkanin PITTI FILATI we Florencji, będą bardzo zbliżone do tych tegorocznych stąd bez obawy można pokusić się na zakup trochę droższych kolekcji, w których zastosowanie mają luksusowe włoskie dzianiny. Bez obawy o niemodny look, będą nam one służyły przez co najmniej dwa sezony. Zainteresowanych szczegółami kolekcji na 2014 r. zapraszam natomiast do lektury nowego numeru „Przeglądu Włókienniczego” (również w wersji on-line).

.

.

Reklamy

2 comments on “Trendy WIOSNA-LATO 2013 WŁOSKIE Tkaniny Dzianinowe

  1. Uwielbiam wszelkiego rodzaju dzianinę, jest to najwygodniejsza tkanina na świecie. Do tego daje niesamowite możliwości kreacji. Moc kolorów, splotów, wzorów, grubości itd przyprawia po prostu o zawrót głowy. Do tego z dzianiny można zrobić praktycznie wszystko, można w niej wyglądać szykownie, sportowo, gandżowo i w każdym stylu, jaki nam się zamarzy.

    • W pelni sie z Toba zgadzam. Mysle, ze dzianina jest niedoceniana. Pomimo iz juz tak dawno slynna Coco Chanel wprowadzila ja do eleganckich kreacji, to nadal uwazana jest za zbyt mal szykowna. Po czesci to prawda, ale w odniesieniu do najwyzszej jakosci dzianin ten stereotyp nie ma juz racji bytu. Poza tym im lepszej jest jej jakosci, tym jest funkcjonalniejsza no i trwalsza. Przyklad? Przyjrzyjmy sie dzianinie w kreacjach vintage slynnych stylistow. Nawet po latach pozostaje jak nowa. Warto wiec wybierac dzianiny najwyzszej jakosci, a nie niesprawdzone, azjatyckie buble, ktore po 2-3 praniach nie nadaja sie nawet na szmaty do podlogi 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s