MODA MĘSKA na sezon jesień – zima 2013/14

.

MĘSKA ELEGANCJA W STYLU OLD

PIRELLI PZERO AW 2013/14 (foto: Producent)

PIRELLI PZERO AW 2013/14
(foto: Producent)

 

Prześledźmy wspólnie główne tendencje w jesienno-zimowych kolekcjach wloskich (i nie tylko) producentów gotowej, wysokogatunkowej konfekcji męskiej.

Na wstępie warto zaznaczyć, iż w obowiązującym sezonie jesienno-zimowym, w proponowanej konfekcji i obuwiu męskim, nie obserwujemy drastycznych zmian stylistyki w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zmianie uległy poszczególne akcenty – z coraz większym naciskiem na dbałość o szczegóły i możliwie rzemieślniczy charakter wykończeń.

Obecna moda zdaje się nie lansować już za wszelką cenę nowinek hi-tech, które weszły już do jej utartego kanonu. Powszechnie obserwuje się natomiast powrót do dyskretnej klasyki retro. W stylu old utrzymane są również nowe kolekcje sportowe i casual nawiązujące, zarówno w doborze tkanin, kolorystyce i modelach do brytyjskiego i amerykańskiego stylu country zmiksowanego ze stylistyką rodem z trekkingowych wypraw z lat 50-tych i 60-tych.

ONITSUKA TIGER - Andrea Pompilio AW 2013-14 (foto: Producent)

ONITSUKA TIGER – Andrea Pompilio AW 2013-14
(foto: Producent)

.

Od kilku sezonów powszechnie przyjęła się tendencja powrotu do popularnych modeli noszonych w przeszłości przez gwiazdy kina i sportu wykonane obecnie z nowoczesnych, funkcjonalnych materiałów. Wykorzystanie znanych, pewnych pod kątem komercyjnym modeli wskazuje z pewnością na mały stopień „ryzykanctwa” ze strony samych producentów podyktowany niepewną od kilku lat sytuacją ekonomiczną.

Klient, poszukujący obecnie szeroko rozumianej stabilizacji, wybiera raczej reinterpretacje klasycznych modeli, gwarantujących mu poczucie właściwie dokonanej inwestycji w niepewnych czasach kryzysu.

PIRELLI PZERO AW 2013/14 (foto: Producent)

PIRELLI PZERO AW 2013/14
(foto: Producent)

.

Nowoczesność ogranicza się do coraz bardziej funkcjonalnych tkanin i technologicznie zaawansowanych dodatków, które uatrakcyjniają znane i popularne od dziesięcioleci elementy męskiej garderoby takie jak choćby marynarka czy płaszcz.

WOOLRICH  AW 2013/14 (foto: Producent)

WOOLRICH AW 2013/14
(foto: Producent)

.

Fantazyjny i bardziej kreatywny stosunek do mody rezerwowany jest raczej do dodatków. Są wśród nich klasyczne w kroju kapelusze, popularne niegdyś „maciejówki”, muszki, dość wąskie krawaty czy modne obszerne szale lub chusty.

Również moda casual przeniknięta jest duchem klasyki i viceversa, co pozwala na dowolne komponowanie odzieży i dodatków na wszelkie okazje w myśl praktycznej i kreatywnej filozofii ubrania „na cebulkę”.

BRUNELLO CUCINELLI AW 2013/14  (foto: Producent)

BRUNELLO CUCINELLI AW 2013/14
(foto: Producent)

.

Obowiązującym w sezonie jesienno-zimowym trendem, zarówno w stylu sportowym, jak i eleganckim casual jest powszechne wykorzystywanie swetrowych, filcowych i skórzanych wstawek i obszyć zarówno w odzieży, jak i dodatkach.

.

DYSKRETNY KOLOR

W jesienno-zimowych kolekcjach pojawia się kolor, choć najczęściej, przynajmniej w bardziej eleganckich propozycjach, w których królują rozmaite odcienie szarości i beży, silniejsze akcenty kolorystyczne ograniczają się do wykończeń, głównie barwnych elementów podszewek i rewersów oraz do obuwia. Znikają natomiast niemal zupełnie tak z konfekcji, jak i obuwia wiosenno-letnie akcenty fluo.

PIRELLI PZERO - Radon AW 2013/14 (foto: Producent)

PIRELLI PZERO – Radon AW 2013/14
(foto: Producent)

.

Powraca total black, szczególnie dobrze podkreślający modne kontrasty faktur w odzieży utrzymanej w stylu eleganckiego casual. W stylu klasycznym natomiast czerń zastępowana jest często szarością. Hitem nowej, jesienno-zimowej elegancji jest jasnoszary garnitur w wersji slim, obowiązkowo z kamizelką i nierzucającym się w oczy, dość wąskim i gładkim krawatem.

W propozycjach sport i casual często pojawia się, widoczny już w zeszłym sezonie zimowym, pomarańcz i różne odcienie ciepłej żółci.

GAS AW 2013/14 (foto: Producent)

GAS AW 2013/14 (foto: Producent)

.

Czerwień i zieleń dominuje natomiast w nadal modnych motywach brytyjskiego tartanu.

W wielu proponowanych kolekcjach znaleźć można również, podobnie jak w ubiegłym sezonie jesienno – zimowym, granat i kolor niebieski w wersji navy. Jego triumfalny powrót do mody męskiej związany jest niewątpliwie z bardzo silną modą na klasyczny, niebieski denim oraz nurtem vintage, który wydobył go na światło dzienne z dawno zapomnianych kolekcji, najczęściej utrzymanych w klasycznym stylu marynarskim.

A propos denimu – w myśl lansowanego powszechnie stylu crossover (kreatywny mix różnych stylistycznie elementów odzieży), jest on bardzo często proponowany z wełnianym tweedem. Tym samym sportowy jeans, o swej klasycznej wersji 5-cio kieszeniowej o modnej linii slim, nabiera bardziej formalnego charakteru odpowiedniego na każdą okazje.

BRUNELLO CUCINELLI AW 2013/14  (foto: Producent)

BRUNELLO CUCINELLI AW 2013/14
(foto: Producent)

.

WOJSKOWO – KLANOWY SZYK

Hitem sezonu jesienno-zimowego jest natomiast motyw bardziej lub mniej stylizowanej panterki proponowany tą razą nie tylko w wersji super sportowej, ale również jako motyw przewijający się w bardziej eleganckich kolekcjach miejskich, również jako podszewki. Nowością jest wykorzystanie tego motywu na grubym, wełnianym tweedzie.

Równocześnie nie znikają z nowych propozycji popularne w poprzednich sezonach motywy tartanu i klasycznego, angielskiego tweedu. Wręcz przeciwnie, widoczne są one w większości nowych męskich propozycji i stosowane zarówno w koszulach i spodniach, jak i w odzieży wierzchniej (kurtkach i marynarkach) oraz jako kontrastowy dodatek do skóry w obuwiu i torbach.

.

WSZECHOBECNY SLIM

Ku zmartwieniu bardziej korpulentnych panów, w obowiązujących propozycjach jesienno-zimowych nadal dominuje linia slim i to w większości elementów męskiej garderoby poczynając od koszul, marynarek i spodni, a kończąc na krawatach. Slim są zarówno garniturowe spodnie, jak i jeansy.

BARACUTA - Blue Label  AW 2013/14 (foto: Producent)

BARACUTA – Blue Label AW 2013/14
(foto: Producent)

.

Kurtki puchowe ustępują miejsca elegantszym kurtkom płaszczowym z wełny, często proponowanym z nylonową, puchową podpinką lub kamizelką. Stałe bądź odpinane ocieplenia w formie kamizelki posiadają też często zimowe marynarki mogące z powodzeniem zastąpić w mniej mroźne dni kurtki i płaszcze.

Wszechobecnym elementem nowych kolekcji jest, podobnie jak w zeszłym sezonie zimowym, rozmaicie interpretowana płaszczowa kurtka typu Montgomery zapinana na skobelki oraz szeroko lansowany, prosty w kroju, tweedowy płaszcz o maksymalnej długości do kolan. Te uznawane do tej pory za zbyt mało funkcjonalne elementy męskiej garderoby uzyskały teraz nowy aspekt dzięki wykorzystaniu superlekkich tkanin i dodatków.

W nowych jesienno-zimowych propozycjach pojawia się też powszechnie krótka i przylegająca do ciała kurtka w stylu bomber z krytymi kieszeniami, proponowana również w popularnej przed laty wersji skórkowej. W wielu kolekcjach znajdziemy również skórkową kurtkę w rockowym stylu Mike’a Jaeggera.

BARACUTA AW 2013/14 (foto: Producent)

BARACUTA AW 2013/14
(foto: Producent)

.

Luksusowe modele materiałowych kurtek i marynarek posiadają natomiast podszewki z cienkiej satyny z puchowym wypełnieniem. Ostatnim hitem znakomicie zastępującym cięższy puch jest ultralekki materiał thermore wykorzystywany jako wypełnienie kamizelek i kurtek.

Alternatywą dla wciąż modnego klasycznego, niebiesko-granatowego jeansu są różnego rodzaju płótna i wełny, z których powstają mniej lub bardziej sportowe w kroju spodnie, znakomicie współgrające z proponowanymi powszechnie płaszczowymi kurtkami.

WOOLRICH AW 2013/14 (foto: Producent)

WOOLRICH AW 2013/14
(foto: Producent)

.

Niemijającym powodzeniem cieszy się klasyczna koszula, podobnie jak marynarka, obowiązkowo w wersji slim z krótkim, miękkim kołnierzykiem, proponowana we wszelkiego rodzaju drobne wzory i pepitki.

XACUS AW 2013/14 (foto: Producent)

XACUS AW 2013/14
(foto: Producent)

XACUS AW 2013/14 (foto: Producent)

XACUS AW 2013/14
(foto: Producent)

.

Klasycyzujący look uzupełniają wełniane oraz kaszmirowe kamizelki i swetry, gładkie lub w geometryczne wzory rodem z lat 50-tych i 60-tych. Mniej lub bardziej gruby wełniany sweter jest zresztą powszechnym wyznacznikiem niemal wszystkich jesienno-zimowych kolekcji.

DOCKERS AW 2013/14 (foto: Producent)

DOCKERS AW 2013/14
(foto: Producent)

.

OBUWIE & CO

Modny jesienno-zimowy but jest masywny, ma zaokrąglony nosek i grubą podeszwę. W ten to sposób producenci ekskluzywnego obuwia zdają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów szukających w tych niepewnych, kryzysowych czasach szeroko rozumianego oparcia i stabilizacji.

MCS MARLBORO CLASSICS AW 2013/14, targi PITTI UMOMO Florencji (foto: K.Maciejewska Serra)

MCS MARLBORO CLASSICS AW 2013/14, targi PITTI UMOMO Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

ROY ROGERS  AW 2013/14 (foto: Producent)

ROY ROGERS AW 2013/14
(foto: Producent)

ROY ROGERS AW 2013/14 (foto: Producent)

ROY ROGERS AW 2013/14
(foto: Producent)

GAS  AW 2013/14 (foto: Producent)

GAS AW 2013/14
(foto: Producent)

.

Producenci „odkurzają” też swe dawne modele, wśród których wiązane półbuty z lakierowanej skóry bądź eleganckiego zamszu. Często pojawia się również drobno ryflowana skóra proponowana też powszechnie przez producentów toreb.

W obuwiu klasycznym dominuje efekt połysku oraz matowego, lecz świetlistego zamszu – oba znakomicie waloryzujące modne głębokie czernie, purpury i zielenie. Mnie jest natomiast w nowych kolekcjach skór i motywów wężowych i krokodylowych.

Ciągle modną alternatywą dla klasycznych modeli obuwia są botki utrzymane w stylu sportowego obuwia z lat 50- tych i 60-tych., proponowane często z futrzanym rewersem.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Na fali powrotu do tradycji również producenci sportowych sneakersów reinterpretują swe popularne przed laty modele.

.

BARACUTA  AW 2013/14 (foto: Producent)

BARACUTA AW 2013/14
(foto: Producent)

.

W dodatkach, poza wspomnianymi już chustami o fantazyjnych, lecz dyskretnych wzorach i kolorystyce, wykonanymi często ze szlachetnych materiałów – cienkiej wełenki i kaszmiru, oraz powracającym do mody krawacie i muszce, renesans przechodzi klasyczny, filcowy kapelusz w wersji panama.

BORSALINO - Beaver AW 2013/14 (foto: Producent)

BORSALINO – Beaver AW 2013/14
(foto: Producent)

.

Ten ostatni powraca w swej najbardziej charakterystycznej wersji z dość szerokim rondem. Często jest przyozdabiany jedwabną taśmą, również w drobne, krawatowe wzorki.

BORSALINO  AW 2013/14 (foto: Producent)

BORSALINO AW 2013/14
(foto: Producent)

.

Lansowany powszechnie bardziej sportowy look rodem z pól golfowych współgra natomiast z szeroką gamą proponowanych czapek „maciejówek” z daszkiem, w modny motyw  pepitki.

WOOLRICH  AW 2013/14 (foto: Producent)

WOOLRICH AW 2013/14
(foto: Producent)

.

.

WŁOSKA MODA MĘSKA NA 83 TARGACH PITTI UOMO WE FLORENCJI

 Dwa razy do roku na terenie zabytkowej fortecy medycejskiej w centrum Florencji odbywają się najważniejsze europejskie targi ekskluzywnej mody męskiej będące równocześnie niemającym konkurencji salonem tendencji w tym segmencie mody. Podczas ich trwania organizowane są liczne imprezy towarzyszące, wśród których konkurs dedykowany młodym światowym stylistom, pokazy mody i prezentacje odbywające się na terenie targów jak i poza nimi w prestiżowych, florenckich pałacach i butikach. Wiele firm wybiera Florencję na miejsce debiutu dla swych nowych kolekcji. W przeciwieństwie do mediolańskich pokazów, najnowsze kolekcje są dostępne na stoiskach targowych, co sprawia, że impreza ta jest licznie odwiedzana przez przedstawicieli największych światowych magazynów i salonów mody męskiej chcących w jednym miejscu zapoznać się z całą przekrojową ofertą w tej branży.

Zimowa, osiemdziesiąta trzecia już edycja tej ważnej imprezy, która odbyła się w dniach 8-11 stycznia b.r. zgromadziła na blisko 60-ciu tysiącach metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej przeszło tysiąc kolekcji mody męskiej w tym 37% spoza Włoch. Przyciągnęły one do Florencji 7,8 tys. operatorów z branży podczas, gdy w styczniu ubiegłego roku było ich 7,4 tys. Wśród nich znalazło się również 49-ciu polskich kupców, podczas gdy w roku ubiegłym na zimowej edycji targów było ich 28. Świadczy to o ciągle rosnącym zainteresowaniu naszych rodaków wysokogatunkowa męską konfekcją Made in Italy.

Pomimo, iż włoski rynek wewnętrzny przeżywa bardzo dużą recesję, co widoczne było również we Florencji, przybyło na targach gości z zagranicy (plus 5 % w porównaniu do minus 7% ze strony Włochów). Największe skoki obecności operatorów z branży mody męskiej rejestrują takie państwa jak Rosja (plus 39%), Chiny (plus 34%), USA (plus 16%), Japonia i Turcja (plus 14%), i Korea Południowa (plus 11%). Istotny wzrost notują również kraje Azji Centralnej takie jak Azerbejdżan i Kazachstan. Kierunki te są najbardziej rozwijającymi się światowymi rynkami zbytu dla całej włoskiej branży odzieżowej. Zwycięskie w walce o przetrwanie w okresie głębokiej recesji na rynku wewnętrznym (i europejskim) okazują się te spośród włoskich firm, które stawiają na zagraniczne rynki zbytu. Niestety nadal 42% włoskich producentów mody męskiej sprzedaje swe wyroby głownie na rynku włoskim.

W/g Stowarzyszenia Włoskich Producentów Tekstyliów w roku ubiegłym eksport włoskiej mody męskiej zwiększył się o 2,4 % w stosunku do roku 2011. Podczas gdy sprzedaż poza kraje Unii Europejskiej zwiększyła się o około 10%, tradycyjne, europejskie rynki zbytu są na minimalnym, ale jednak minusie (ok. minus 1,5%). Jedynie Wielka Brytania zadziwiła Włochów bardzo pozytywnym w okresie kryzysu blisko 10-procentowym wzrostem importu mody męskiej Made in Italy. Bardzo dobrze wypadły tez USA (plus 21%), Japonia (plus 20%) i Chiny (plus 16%) podczas gdy notująca boom w latach ubiegłych Rosja – jedynie 4%. W samych Chinach włoscy producenci mody męskiej zarobili w roku ubiegłym ok. 100 milionów Euro.

Jeśli chodzi o typologie odzieży męskiej w roku ubiegłym zwiększyła się sprzedaż włoskich okryć wierzchnich (plus 3%) i swetrów (2%) podczas gdy nadal tracą klientów włoscy producenci artykułów skórzanych, koszul i krawatów.

We Florencji wystawiają swe kolekcje wszystkie najważniejsze włoskie firmy specjalizujące się w ekskluzywnej męskiej konfekcji takie jak zeszłoroczny debiutant aukcyjny Brunello Cucinelli, Lubiam, Lardini, Cruciani, Paoloni, Lebole, Del Siena, Stefano Ricci, Caruso, Tombolini czy Bagutta.

Męskie kolekcje prezentują też znane włoskie marki unisex m.in. Ermanno Scervino, Alviero Martini 1° Classe, Marina Yachting, Allegri, Conte of Florence, Boglioli, Aquarama, Colmar, Bramante, Herno, Pirelli P Zero, Add, Kejo, Diesel czy Gas.

Swe najnowsze kolekcje ekskluzywnego obuwia i akcesoriów wystawiają również tacy znani włoscy producenci jak Santoni, Fratelli Rossetti, Testoni, Serafini, Moreschi, Pantofola d’Oro, Lotto, Castori, Alberto Moretti, Raparo, Brioni, Serapian, Orciani, kapeluszowy lider Borsalino czy producenci skarpet Gallo i Bresciani.

Na florenckich targach pojawiają się od lat ze swymi męskimi kolekcjami również takie znane światowe marki jak Marlboro Classics, Dekker, Gant, Woolrich, Stone Island, Fred Perry, Brooksfield, Dockers, Zu Elements, Mason’s, Converse, Henry Cotton’s, G-Star, Geospirit, Adidas, New Balance, Camper czy Crocs.

Prestiżowym wydarzeniem zimowej edycji PITTI UOMO był pokaz najnowszej damskiej i męskiej kolekcji florenckiego stylisty ERMANNO SCERVINO, który odbył się w pokrytej renesansowymi freskami sali Salone del Cinquecento w Palazzo Vecchio.

Gościem specjalnym targów był natomiast znany dom mody KENZO. Pokaz jego nowej, kolorowej kolekcji zaprojektowanej przez Carol Lim i Humberto Leon odbył się w historycznej hali targowej Florencji Mercato Centrale San Lorenzo.

W dawnym florenckim dworcu Stazione Leopolda odbył się natomiast pokaz nowej kolekcji Red Label znanego amerykańskiego domu mody JOSEPH ABBOUD, która produkowana będzie w całości przez włoskiego CIPRIANI (produkuje on m.in. dla ERMANNO SCERVINO i MOSCHINO).

.

……………………

Tekst, który Wam zaproponowałam jest przeredagowaną wersją mojego artykułu, który ukazał się na początku tego roku w czasopiśmie branżowym „Przegląd Włókienniczy”, w którym opisałam tendencje w odzieży męskiej zaprezentowane w styczniu 2013 r. na targach PITTI UOMO we Florencji.

.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s