TRENDY we WŁOSKICH TKANINACH wiosna – lato 2014

FILMAR - tkaniny z FILOSCOZIA, targi PITTI FILATI 2013 (Foto: K.Maciejewska Serra)

FILMAR – tkaniny z FILOSCOZIA, targi PITTI FILATI 2013 Florencja
(Foto: K.Maciejewska Serra)

.

LETNI KARNAWAŁ

Kreatywny mix surowców, karnawałowa eksplozja barw i efektów optycznych oraz ekstremalna lekkość – tak pokrótce scharakteryzować można przędze i powstające z nich tkaniny proponowane na nadchodzący sezon wiosna-lato 2014.

LANIFICIO DELL'OLIVO - len-wiskoza GOSSIP, GALAXY i BABET, targi PITTI FILATI 2013 Florencja (foto: K.Maciejewska Serra)

LANIFICIO DELL’OLIVO – len-wiskoza GOSSIP, GALAXY i BABET, targi PITTI FILATI 2013 Florencja
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

CARSKI PRZEPYCH

Włoscy styliści zwariowali ostatnio na punkcie stylistyki rodem z kapiącego przepychem carskiego dworu, której zwolennikami są m.in. nasi wschodni sąsiedzi. Dawno już odszedł w zapomnienie dominujący do końca ubiegłego stulecia standard wprowadzony przez oszczędnego w formach i kolorach Armaniego, a w jego miejsce triumfy świeci styl zapoczątkowany przez Versace i kontynuowany m.in. przez Dolce&Gabbana i Roberto Cavalli, który tak kochają rosyjskojęzyczni klienci. Obserwując najnowsze kolekcje przędz na 2014 r. jasnym jest, że nic nie odwróci tej tendencji, i to przynajmniej do 2015 r. Miejmy nadzieje, iż do tego czasu uznawani dziś za jednych z najlepszych klientów włoskiej mody mieszkańcy ex – ZSRR i innych prężnie rozwijających się i dalekich dotąd od zachodniej cywilizacji krajów świata, przejdą ewolucję stylistyczną w kierunku bardziej wyszukanych i powściągliwych sposobów ekspresji swego bogactwa. Odbywając od kilku sezonów rozmowy na ten temat z producentami, zarówno na targach przędz, jak targach mody męskiej PITTI UOMO i mody dziecięcej PITTI BIMBO, przekonuje się, iż wielu z nich celowo wprowadza do swych kolekcji spektakularne dekoracje i błyskotki, aby zadowolić popyt ze strony posażnych, rosyjskojęzycznych klientów.

MILLEFILI, targi PITTI FILATI 2013 Florencja (foto: K.Maciejewska Serra)

MILLEFILI, targi PITTI FILATI 2013 Florencja
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

I tak, począwszy od przędz, triumfy święci dziś połysk: wiskoza, poliamid i lurex oraz ich mieszanki z innymi surowcami. Lśniące przędze dodawane są bardzo często do szlachetnego kaszmiru, wełny czy nawet lnu. W dziedzinie przędz fantazyjnych przebojem są natomiast artykuły z rożnego rodzaju paillettes, przędze łańcuszki w połyskujących, metalicznych kolorach oraz nieregularne sprayowanie złotymi i srebrnymi farbami. Nowe przędze waloryzują kreatywne plisowania, nakładanie warstw, draperie oraz abstrakcyjne, surrealistyczne i geometryczne powierzchnie i desenie.

ECAFIL BEST, targi PITTI FILATI 2013 Florencja (foto: K.Maciejewska Serra)

ECAFIL BEST, targi PITTI FILATI 2013 Florencja
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

Gotowe tkaniny prezentują często efekt żakardu, misternej koronki i gipiury.  Powierzchnie o efemerycznym aspekcie bawełnianej tetry i jedwabnego szyfonu zestawiane są z grubo dzierganymi, lecz w rzeczywistości superlekkimi splotami łańcuszkowych i tasiemkowych przędz. Wszechobecna jest kolorystyczna atmosfera rodem z podwodnych głębin i świetlistych nieskończoności kosmosu mieszająca się z przesyconym słońcem tropikiem. Kontrast panuje zresztą na wszystkich płaszczyznach – od doboru surowców do przędz, po końcowe zestawienia gotowych tkanin.

.

ZEGNA BARUFFA,  targi PITTI FILATI 2013 Florencja (foto: K.Maciejewska Serra)

ZEGNA BARUFFA, targi PITTI FILATI 2013 Florencja
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

Nawet najsłynniejszy włoski wytwórca przędzy wełnianej ZEGNA BARUFFA LANE BORGOSESIA (marki BARUFFA, CHIAVAZZA i BOTTO PAOLA), produkujący rokrocznie 6 milionów kilogramów naturalnych przędz i pracujący od lat na potrzeby takich włoskich stylistów jak Armani, Dolce&Gabbana czy Roberto Cavalli był do tej pory raczej oszczędny we wprowadzaniu fantazyjnych i nastawionych na spektakularny efekt rozwiązań, ale obecnie i on wydaje się urzeczony tą ekstremalną stylistyką. I tak w jego nowej kolekcji, obok powstałej dwa lata temu rewolucyjnej i super funkcjonalnej wełny BRAND NEW WOOL, pojawiły się połyskujące mieszanki naturalnych surowców z poliamidem i poliestrem jak np. jedwab ZUCCHERO FILATO NM 4.300 kaszmir/jedwab GOLD GLITTER NM 33.000. Z kolei jego klasyczny już extrafine wool CASHWOOL wzbogacony został o kilka modnych wariantów kolorystycznych (m.in. letnie, cukierkowe odcienie różu, turkusu, pomarańczy i zieleni).

ZEGNA BARUFFA - CASHWOOL NM 2.30,  targi PITTI FILATI 2013 Florencja (foto: K.Maciejewska Serra)

ZEGNA BARUFFA – CASHWOOL NM 2.30, targi PITTI FILATI 2013 Florencja
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

Ku uciesze bardziej oszczędnej stylistycznie klienteli ZEGNA BARUFFA prezentuje też, nowy denim RIBES NM 16000 (62% len i 38% extrafine wool).

.

ZEGNA BARUFFA,  targi PITTI FILATI 2013 Florencja (foto: K.Maciejewska Serra)

ZEGNA BARUFFA, targi PITTI FILATI 2013 Florencja
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

DENIM MANIA

Zapoczątkowana w ubiegłych sezonach przez niektórych producentów moda na dzianinowy denim została przyjęta w świecie mody z takim entuzjazmem, iż dziś już większość Włochów posiada tą przędzę w swojej najnowszej ofercie. Jeden z jej prekursorów, toskański producent fantazyjnych przędz PINORI, którego ostatnim przebojem był 100-procentowo ekologiczny denim uzyskany z używanych jeansów, proponuje teraz ekskluzywną wersję DENIMLUX z domieszką metalicznych przędz i lurexu.

PINORI - przedza DENIMLUX NM 5800,  targi PITTI FILATI 2013 Florencja (foto: K.Maciejewska Serra)

PINORI – przedza DENIMLUX NM 5800, targi PITTI FILATI 2013 Florencja
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

Czarowi denimu uległ zresztą również luksusowy LORO PIANA (w grudniu 2013 r. zakupiony przez modowego potentata, francuski koncern Lanvina, właściciela m.in. Gucci), produkujący przędze i tkaniny wełniane dla największych światowych krawców Jego wyrafinowany denim wzbogacony jest w gotowych propozycjach tkanin o różnorodne batikowe i optycznie trójwymiarowe desenie.

.

LORO PIANA, targi PITTI FILATI 2013 Florencja (foto: K.Maciejewska Serra)

LORO PIANA, targi PITTI FILATI 2013 Florencja
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

POWRÒT JEDWABIU

Poszukiwanie luksusu przez nowobogackich klientów hołdujących stylistyce rodem z hollywoodzkiego Red Carpet przyczyniło się do swoistego renesansu jedwabiu. Nawet włoski FILPUCCI, w którego ofercie królowały od lat ekskluzywne wiskozy, zaproponował tą razą bogatą gamę przędz jedwabnych. Są wśród nich mikro jedwabny łańcuszek BOMBYX (o ekstremalnej lekkości, pomimo grubości 7) oraz jedwab stretch SILKISS (o grubości 14/15).

Ekskluzywny jedwab EXODUS NM 2/50 zadebiutował również w nowej kolekcji przędz wełnianego potentata LORO PIANA.

.

LORO PIANA - mix przedz SUPERCASHMERE i ROYAL, targi PITTI FILATI 2013 Florencja (foto: K.Maciejewska Serra)

LORO PIANA – mix przedz SUPERCASHMERE i ROYAL, targi PITTI FILATI 2013 Florencja
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

Historyczny, włoski producent naturalnych przędz CARIAGGI, w swej nowej linii Ultralight zaprezentował natomiast jedwab GELSO (grubość 2/120) i jedwab Tussah ALZIR (grubość 2/120, 2×2/120). CARIAGGI wyprodukował też pierwszy w historii jedwab cardato SIRIUS o grubości 2/46, elegancki i superlekki, świetlisty, lecz matowy, bardziej przypominający kaszmir niż jedwab.

W swej nowej kolekcji wiosenno-letnich przędz również CARIAGGI, podobnie jak ZEGNA BARUFFA, postawił na kolor, a w szczególności na róż w jego wielu odmianach.

BOTTO GIUSEPPE - od lewej jedwabie ULTRALIGHT, SHINE CREPE i SHINE IMPRIME,  targi PITTI FILATI 2013 Florencja (foto: K.Maciejewska Serra)

BOTTO GIUSEPPE – od lewej jedwabie ULTRALIGHT, SHINE CREPE i SHINE IMPRIME,
targi PITTI FILATI 2013 Florencja
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

LUKSUSOWY LEN

Nowe, super technologiczne procesy produkcji przędz oraz moda na kreatywny mix surowców umożliwiły powstanie funkcjonalnych w użyciu i luksusowych w swej estetyce letnich lnów. To właśnie lny, obok super cienkich, letnich jedwabi, wełen i kaszmirów oraz klasycznych już letnich wiskoz, są bohaterami nowych wiosenno-letnich kolekcji 2014. Są one nadającym świeżość komponentem większości kreatywnych fantazji takich producentów jak LANIFICIO DELL’OLIVO, ACCADEMIA – I GRANDI FILATI ITALIANI czy PINORI.

.

FILPUCCI - na pierwszym planie mix przedz HALLEY i CROQUANT, targi PITTI FILATI 2013 Florencja (foto: K.Maciejewska Serra)

FILPUCCI – na pierwszym planie mix przedz HALLEY i CROQUANT, targi PITTI FILATI 2013 Florencja
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

Przykładem lnianego luksusu jest przędza CHIFFON producenta FILPUCCI, w której super cienka przędza lniana została owinięta w delikatne włókna jedwabne tworząc naturalnie nierównomierną tkaninę przypominającą tetrę. Wyrafinowany len z lurexem COCO i len z wiskozą FIENO proponuje również znany ze swych luksusowych przędz „haute couture” LINEAPIU.

.

LINEAPIU - wiskozy IMAGE COLOR, SWEET i MALIZIA, targi PITTI FILATI 2013 Florencja (foto: K.Maciejewska Serra)

LINEAPIU – wiskozy IMAGE COLOR, SWEET i MALIZIA, targi PITTI FILATI 2013 Florencja
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

EKSKLUZYWNA BAWEŁNA

To, iż czołowi włoscy producenci przędz nastawili się niemal całkowicie na produkcje artykułów luksusowych widać szczególnie na przykładzie bawełny, która w swej podstawowej, demokratycznej wersji znika powoli z ich oferty. Nowe, letnie bawełny są zatem wyrafinowane, począwszy od doboru wysokogatunkowego surowca, na super technologicznym procesie przędzalniczym skończywszy. Ekskluzywne wersje super cienkich przędz bawełnianych proponuje m.in. LINEAPIU, OLIMPIAS, FILATURA DI POLLONE czy PINORI. Często stosowane są też mieszanki bawełny z bardziej szlachetnymi surowcami jak np. przędza CHINTZ (bawełna mako owinięta w połyskującą wiskozę) producenta FILPUCCI czy 70-cio procentowa bawełna z dodatkiem jedwabiu COT-ONE SILK producenta ZEGNA BARUFFA. FILPUCCI proponuje również bawełnę PAPITO w dwóch niezwykle modnych wariantach barwienia – batik i spray.

Nierównomierne cieniowanie i stopniowanie kolorów oraz tęczowe efekty charakteryzują zresztą wiele nowych przędz. Ma je w swej ofercie również dotąd super klasyczny ZEGNA BARUFFA.

.

PECCI FILATI, targi PITTI FILATI 2013 Florencja (foto: K.Maciejewska Serra)

PECCI FILATI, targi PITTI FILATI 2013 Florencja
(foto: K.Maciejewska Serra)

.

.

Tekst ten stanowi przeredagowana wersje mojego artykułu, który ukazał się w roku ubiegłym w czwartym numerze czasopiśma branży tekstylnej „Przegląd Włókienniczy”

Stanowił on relacje z siedemdziesiątej drugiej edycja salonu przędz PITTI FILATI we Florencji, który odbył się w dniach 23-25 stycznia 2013 r. Były na nim prezentowane przędze na odległy wówczas sezon wiosna-lato 2014. Na tej unikalnej imprezie, obserwować można nowości włoskich producentów przędz łączących nowoczesność z rzemieślniczą precyzją i znaną włoską kreatywnością, dzięki którym rodzą się prototypowe idee kolekcji dzianin, które znajdują zastosowanie w gotowych wyrobach.

Warto wspomnieć, iż od roku wszyscy oficjalnie akredytowani na targi PITTI FILATI kontrachenci maja po ich zakończeniu możliwość uczestniczenia w ich internetowej wersji E-PITTI. W jej ramach mogą konsultować i zamawiać bezpośrednio u producentów produkty wystawione przez nich na targach.

Zainteresowanych szczegółami kolekcji przędz na odległy sezon wiosna-lato 2015 zapraszam do lektury nowego numeru „Przeglądu Włókienniczego” (również w wersji on-line) z moim ilustrowanym artykułem na ten temat.

.

.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s