Tendencje jesien-zima 2014/15, targi przedz PITTI FILATI we Florencji (foto: PITTI IMMAGINE)

WŁOSKIE TKANINY DZIANINOWE na sezon JESIEŃ – ZIMA 2014/15

 

LOVE - wystawa tendencji jesien-zima 2014/15, targi przedz PITTI FILATI we Florencji (foto: PITTI IMMAGINE)

LOVE – wystawa tendencji jesień-zima 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: PITTI IMMAGINE)

 

MADE IN LOVE  

Lekkie jak puchowe kołderki, pierzaste jak chmurowe baranki i włochate jak pluszowe misie – tak prezentują się najmodniejsze w nadchodzącym sezonie jesienno -zimowym dzianiny i swetry wykonane z użyciem luksusowych, włoskich przędz.

 

LOVE - wystawa tendencji jesien-zima 2014/15, targi przedz PITTI FILATI we Florencji (foto: PITTI IMMAGINE)

LOVE – wystawa tendencji jesien-zima 2014/15, targi przedz PITTI FILATI we Florencji
(foto: PITTI IMMAGINE))

 

Nowe, wysokogatunkowe włoskie przędze są jak owoc miłości – ciepłe, miękkie, komfortowe, gatunkowo perfekcyjne i wykonane z poszanowaniem szeroko pojętej Natury. W tych trudnych nie tylko dla branży przędzalniczej czasach, są one najlepszym przykładem żywotności, nie mającej sobie równych, włoskiej fantazji i pasji twórczej, u której podstaw leży autentyczna Miłość do piękna. Podziwiając misterne mixy surowców i ich fantastyczne efekty w gotowych próbkach tkanin nie dziwi fakt, iż to właśnie Włosi są od lat dostawcami luksusowych przędz dla największych, światowych domów mody.

 

LANIFICIO DELL'OLIVO AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji (foto: K.Maciejewska Serra)

LANIFICIO DELL’OLIVO AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

 

DZIANINOWE TRENDY

 

Oto najważniejsze tendencje na sezon jesień-zima 2014/15 wyraźnie akcentowane we wszystkich włoskich kolekcjach:

 

WATA CUKROWA – wysokogatunkowe przędze takie jak cienka wełna merynos lub super modny mohair oraz świetlisty jedwab (czasem z nieznaczną, funkcjonalną domieszką przędz syntetycznych) w kolorach „niemowlęcych” pasteli: jasnych błękitów, róży, fiołków, turkusów i szarości.

 

DROGA MLECZNA – super cienkie, delikatne i czasem niemal koronkowe wełny i kaszmiry w kolorach białym, kremowym i beżowym; drobne desenie i warkocze; lśniące efekty i struktury melanże zestawiane z trójwymiarowymi imitującymi futro.

 

PURPUROWY DESZCZ – luksusowe wełny alpaka, mohair i merynos we wszystkich odcieniach fioletu – od aubergine po bordo; wzbogacone złotym lureksem i efektami imitującymi połyskujące emalie; ekstremalnie lekkie – zarówno w wersjach super cienkich jak i super przestrzennych.

 

MATKA NATURA – wełny (merynos, alpaka i mohair) o nieregularnym aspekcie hand made w kolorach kory, jesiennych liści i leśnej podściółki. Często rozświetlone, trójwymiarowe i wzbogacone o efekty melanże, m.in. dzięki dodatkowi przędz syntetycznych.

 

Z GŁĘBI ZIEMI – wełny (merynos, alpaka i mohair) o nieregularnym aspekcie hand made z silnym akcentem melanż imitującym nieregularność nieobrobionych minerałów z biało-szaro-czarnym granitem na czele i połyskującą gładkość ropy naftowej; srebrno-rdzawe akcenty i mineralne kontrasty matowych i lśniących powierzchni uzyskane m.in. przez dodatek przędz syntetycznych.

 

CYGAŃSKI TABOR – super lekkie wełny (merynos, alpaka i mohair) o nieregularnym aspekcie hand made; ekstremalnie bogatą strukturą i kolorystyką nawiązujące do tradycyjnych, ręcznie tkanych i barwionych tkanin plemion koczowniczych; często w miksach z wyrafinowanym, lśniącym jedwabiem czy rustykalnym lnem i bawełną; patchworkowe, imitujące zamsz i futro sploty oraz desenie rodem z dawnych, bogato zdobionych dywanów i tkanin obiciowych.

 

D.I.V.E.  AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji (foto: K.Maciejewska Serra)

D.I.V.E. AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

 

ACCADEMIA - GRANDI FILATI ITALIANI AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji (foto: K.Maciejewska Serra)

ACCADEMIA – GRANDI FILATI ITALIANI AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

 

LUKSUSOWY  Hand Knitting

Na fali coraz modniejszego, również wśród hollywoodzkich sław, drutowo-szydełkowego hand knitting coraz więcej producentów luksusowych przędz, powiększa swą ofertę o fantazyjne i zgodne z najnowszymi tendencjami przędze do ręcznego wykonania oraz lny i ich miksy z innymi szlachetnymi surowcami.

Aspekt hand made jest zresztą jedną z czołowych tendencji w lansowanych już od jakiegoś czasu przędzach, również tych do maszynowej obróbki. Najnowsze przędze, dzięki swej ekstremalnej lekkości i puszystej objętości pozwalają na zastosowanie wielopłaszczyznowych, trójwymiarowych splotów, nie do pomyślenia w tradycyjnych, ciężkich swetrach. Dodatek najnowszych przędz syntetycznych uczynił z nich tkaniny zarówno odpowiadające obowiązującym trendom mody, jak i ekstremalnie funkcjonalne w noszeniu.

 

D.I.V.E.  AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji (foto: K.Maciejewska Serra)

D.I.V.E. AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

 

 

ZIMOWY POŁYSK

 

Widoczną tendencją nowych, jesienno-zimowych propozycji jest znacznie szersze niż dotychczas wykorzystanie luksusowej, wieczorowej w aspekcie wiskozy, co ma niewątpliwie związek z aktualną modą na dzianinową konfekcję damską. Poszerzone zostały również kolekcje wykorzystujące super cienkie, naturalne wełny, kaszmiry i jedwabie z funkcjonalnym, a zarazem atrakcyjnym wizualnie dodatkiem wysokogatunkowych poliestrów, poliamidów i lurexu.

 

Podobnie jak w obecnych wiosenno-letnich propozycjach, triumfy święci połysk i kontrast. Ten ostatni panuje na wszystkich płaszczyznach – od doboru surowców do przędz, po końcowe zestawienia gotowych tkanin. Lśniące przędze syntetyczne dodawane są natomiast bardzo często do szlachetnego kaszmiru, wełny czy nawet lnu. Wprowadzającym prawdziwie luksusowy połysk dodatkiem jest też modny ostatnio jedwab.

 

W dziedzinie przędz fantazyjnych, w których Włosi nie maja sobie równych, nadal, podobnie jak w poprzednich kilku sezonach, przebojem są przędze z lśniącymi paillettes i przędze łańcuszki w połyskujących, metalicznych kolorach. Szeroko stosowane są również nieregularne barwienia przędz złotą, srebrną i najmodniejszą, rdzawą emalią. Szczególnie spektakularne efekty uzyskuje się zestawiając te bogate zdobienia z powracającym triumfalnie do łask puszystym mohairem.

Podobnie jak latem, również w wersji jesienno-zimowej, powierzchnie o efemerycznym aspekcie bawełnianej tetry i jedwabnego szyfonu współgrają z grubo dzierganymi, ale w rzeczywistości super lekkimi splotami przędz. Gotowe tkaniny prezentują często efekt żakardu, misternej koronki i gipiury modnie kontrastującej z mohairem, boucle i zamszowo-futrzanymi w aspekcie strukturami.

 

MANIFATTURA SESIA AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji (foto: K.Maciejewska Serra)

MANIFATTURA SESIA AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

MISTER JOE  AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji (foto: K.Maciejewska Serra)

MISTER JOE AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

 

PRZĘDZALNICZE  HITY 

 

Modę na wiskozę w wydaniu jesienno-zimowym wykorzystuje w pełni włoski mistrz w produkcji przędz z jej udziałem FILPUCCI kreując kilka jak zawsze atrakcyjnych, wieczorowych w klimacie przędz. Są wśród nich super cienka 100 % wiskoza „Viscrepe” Nm.30000, „Dress” Nm.24000 – mieszanka wiskozy (44%) z wełną merynos Extrafine (44%) i poliamidem stretch (12%) i „Domino” Nm.6000– mieszanka wiskozy (60%) z mohairem Superkid (22%) i poliamidem (18%). Obok wiskozy i nowoczesnych nylonów, to właśnie modny mohair jest bez wątpienia najciekawszą, nową propozycja tego ekskluzywnego producenta. Mohair Superkid jest jednym ze składników m.in. swetrowej, połyskującej przędzy „Led” Nm.7000 (24%) w bogatym zestawieniu z poliamidem (46%), wiskozą (12%), poliestrem (13%), wełną (4%) i elastanem (1%) czy rustykalnej w stylu przędzy „Country” Nm.2000 (13%) w mieszance z wełną (44%) i poliakrylem (43%).

 

FILPUCCI AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji (foto: K.Maciejewska Serra)

FILPUCCI AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

 

 

Kilka atrakcyjnych przędz znajdujemy również w produkowanej od dwóch lat przez FILPUCCI, wraz z luksusową linią „Collection” nowej, bardziej ekonomicznej linii „Diffusion”. Nowa linia przeznaczona dla producentów fast fashion z najwyższej polki, obok przędz syntetycznych proponuje również miksy np. „HD” Nm.2500 – 47% poliester, 27% wełna i 26% poliakryl.

 

LINEAPIU AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji (foto: K.Maciejewska Serra)

LINEAPIU AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

 

Jak zawsze w awangardowej czołówce, toskański producent LINEAPIU prezentuje serię super kobiecych przędz dzianinowych z wykorzystaniem m.in. wiskozy. Są wśród nich idealne na seksowne kreacje „Momo” Nm 4000 (48% wiskoza Rayon, 52% poliamid) i „Giselle” Nm.24000 (63% wiskoza Rayon, 37% poliamid). Ku chwale tego luksusowego, włoskiego producenta współpracującego z czterdziestoma najważniejszymi światowymi domami mody, przędza „Giselle” znalazła się w składzie tkaniny, z której znany stylista Zac Posen zaprojektował kreację w odważnym kolorze fuksji dla amerykańskiej First Lady. Elegancka Michelle Obama świętowała w niej swe zeszłoroczne urodziny.

 

LINEAPIU AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji (foto: K.Maciejewska Serra)

LINEAPIU AW 2014/15, przędza GISELLE, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

 

W nowej kolekcji LINEAPIU nie zabrakło również finezyjnych wełen jak np. „Riso” Nm. 9000 (76% wełna merynos Superfine, 23% poliamid, 1% elastan), „Camelot Melange” Nm. 15000 (58% mohair Superkid, 36% poliamid, 6% wełna), “Felt” Nm.1/19000 (57% wełna merynos, 25% angora, 17% poliamid, 1% elastan) czy „Camissimo” Nm.1800 (50% wełna merynos Extrafine, 32% cammel baby, 18% poliamid).

 

LINEAPIU AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji (foto: K.Maciejewska Serra)

LINEAPIU AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

 

Najsłynniejszy włoski wytwórca przędzy wełnianej ZEGNA BARUFFA – LANE BORGOSESIA (marki BARUFFA, CHIAVAZZA i BOTTO PAOLA), pracujący od lat na potrzeby znanych stylistów, stawia tą razą na kolor. Proponuje swą sztandarową już wełnę merynos Extrafine „Cashwool” w nowej, tęczowej wersji „Cashwool Paint” oraz dedykowanej głównie dzieciom pastelowej wersji „Cashwool Candies” i żywej „Cashwool Smarties”. W jego ofercie znajduje się również „Cashwool” w modnym aspekcie makramowej koronki. Zrozumiałym powodzeniem cieszy się nadal jego powstała dwa lata temu miękka, lśniąca i trwała a przede wszystkim super przepuszczalna wilgoć 100 % technologiczna wełna „Brand New Wool”.

 

ZEGNA BARUFFA -  LANE BORGOSESIA AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji (foto: K.Maciejewska Serra)

ZEGNA BARUFFA – LANE BORGOSESIA AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

 

Od lat królujący w jesienno-zimowych, luksusowych kolekcjach przędz kaszmir na nowo interpretuje jego historyczny, włoski producent LORO PIANA. Na marginesie warto wspomnieć, iż ku zmartwieniu włoskich patriotów, jego własność przeszła niedawno w ręce francuskiego potentata modowego LVMV (kontrolującego już m.in. włoskie domy mody FENDI i GUCCI).

 

LORO PIANA  AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji (foto: K.Maciejewska Serra)

LORO PIANA AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

 

LORO PIANA, podobnie jak konkurent ZEGNA BARUFFA proponuje kolekcje, której najważniejszym bohaterem jest Kolor. Swój klasyczny „Cashmere” o grubości 2/28 występuje teraz w 250-ciu wariantach kolorystycznych, osiągniętych również dzięki nowoczesnym procesom druku. Nową propozycją tego producenta jest natomiast super lekka, przeznaczona na swetry i będąca miksem wełny i kaszmiru przędza „Sauvage”. Podobnie jak w jego ekskluzywnych propozycjach na obecny sezon wiosenno-letnim, również w sezonie jesienno-zimowym nie braknie miksowanego często z kaszmirem modnego jedwabiu. Jest on bohaterem takich przędz jak jak „Wudi” Nm.2/140 (85% jedwab, 15 % kaszmir) czy „Royal” Nm.2/58 (70% kaszmir, 30 % jedwab). Szczególnie unikalnym aspektem wyróżnia się nowa przędza „ Fantasia” na bazie miękkiej bawełny (70%) z domieszką kaszmiru (23%) i nylonu (7%).

 

LORO PIANA  AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji (foto: K.Maciejewska Serra)

LORO PIANA AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

 

Znany, włoski producent najwyższej jakości przędz naturalnych CARIAGGI, w swej produkowanej od dwóch lat linii, wyraźnie postawił na znajdujące coraz liczniejszych klientów przędze fantazyjne. Znajdująca się już w zeszłorocznej ofercie fantazyjna przędza „Nuage” (74% kaszmir, 26% jedwab) została wzbogacona o nowe wersje ze lśniącymi paillettes i lureksem. Nowością na nadchodzący sezon jesienno-zimowy tego producenta jest przędza „Wave”, w której, dzięki specyficznemu procesowi obróbki, kaszmir (87%) i jedwab (13%) łączą się w niepowtarzalny efekt druku. Nowatorska jest również jego przędza „Alps”, w której kaszmir (36%), dzięki zastosowaniu domieszki poliamidu (10%) „wychodzi” na powierzchnie jedwabiu (54%) kreując efekt przypominający trójwymiarową, charakteryzującą się głębią kolorów gazę.

 

MILLEFILI  AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji (foto: K.Maciejewska Serra)

MILLEFILI AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

 

Kreatywne fantazje przędz znalazły się również w kolekcjach takich czołowych producentów jak MILLEFILI, LANIFICIO DELL’OLIVO, IAFILACCADEMIA – I GRANDI FILATI ITALIANI, D.I.V.E., ILARIA i PINORI.

 

PINORI AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji (foto: K.Maciejewska Serra)

PINORI AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

 

Dla przykładu toskański producent przędz fantazyjnych PINORI proponuje m.in. nową przędzę „Melody” Nm.500000 będącą miksem wiskozy, mohairu i nylonu. Pozwala ona na uzyskanie eterycznych w aspekcie, przypominających miękką gazę tkanin. Modne, futrzane efekty proponowane są natomiast w jego nylonowych przędzach „Jimmy” i „Tommy”.

 

ILARIA AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji (foto: K.Maciejewska Serra)

ILARIA AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

 

O żywotności włoskiego, wysokogatunkowego przędzalnictwa świadczy przykład nowego, toskańskiego producenta FILITALY – LAB, który w zaledwie 5 lat swego istnienia zdołał zgromadzić oddaną klientelę na swe w min. 50% naturalne, charakteryzujące się rzemieślniczą jakością wyroby. W jego ofercie znajdują się m.in. ekskluzywne, zimowe kaszmiry i mixy alpaki royal baby z jedwabiem oraz bogata gama przędz do obróbki hand made.

FILITALY AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji (foto: PITTI IMMAGINE)

FILITALY-LAB  AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: PITTI IMMAGINE)

 

IAFIL AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji (foto: K.Maciejewska Serra)

IAFIL AW 2014/15, targi przędz PITTI FILATI we Florencji
(foto: K.Maciejewska Serra)

 

 

 

TARGI PITTI FILATI WE FLORENCJI

Tekst ten stanowi kompendium mojego artykułu, który ukazał się w roku ubiegłym w jedynym polskim czasopiśmie branży tekstylnej „Przegląd Włókienniczy” nr 8/2013, z którym współpracuje od kilku lat. Pierwotny artykuł, który konsultować można w archiwum portalu wydawnictwa SIGMA-NOT, stanowi relację z siedemdziesiątej trzeciej edycji salonu przędz PITTI FILATI we Florencji, który odbył się w lipcu ubiegłego roku 2013 r. Były na nim prezentowane przędze na odległy wówczas sezon jesień -zima 2014/15. Ta unikalna dla branży tekstylnej impreza jest pierwszym, światowym debiutem nowych kolekcji najbardziej prestiżowych producentów przędz, których produkty znajdziemy w gotowych wyrobach największych, światowych domów mody. Przedstawiciele tych ostatnich są stałymi bywalcami targów PITTI FILATI, na których poszukują inspiracji dla swych przyszłych kolekcji.

PRZEGLAD WŁÓKIENNICZY nr 8/2013

 

Zainteresowanych szczegółami kolekcji przędz na odległe sezony wiosna-lato 2015 i jesien -zima 2015/16 zapraszam do lektury nowszych numerów „Przeglądu Włókienniczego” (również w wersji on-line) z moimi bogato ilustrowanymi artykułami na ten i inne tematy związane z włoską branżą tekstylną i modą.

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s