MILLEFILI - przędze na sezon jesień-zima 2015-2016 na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K.Maciejewska Serra)

LUKSUSOWE WŁOSKIE PRZĘDZE i TKANINY na sezon jesień-zima 2015/2016

 

ZIMOWY EKLEKTYZM

Fantazyjne i kontrastowe struktury na bazie wełny, moheru i alpaki zapożyczone ze świata roślin i zwierząt, przeplatające się z etno-renesansową, bądź nawiązującą do geometrii lat 80-tych ornamentyką, utrzymaną w gamie głębokich, naturalnych kolorów. Ten właśnie eklektyczny aspekt ma większość luksusowych, włoskich przędz wykorzystanych w dzianinowych kolekcjach na obowiązujący sezon jesień – zima 2015/2016 przez najsłynniejsze, światowe domy mody na czele z CHANEL.

 

Tkaniny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016 tkane na najnowszych maszynach Shima Seiki; wystawa trendów MADE IN na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K.Maciejewska Serra)

Tkaniny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016 tkane na najnowszych maszynach Shima Seiki; wystawa trendów MADE IN na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

Wprowadzone w ostatnich sezonach przez włoskich producentów nowe, super technologiczne przędze, głownie na bazie naturalnych surowców, nie są już tylko sektorową nowinką, ale, dzięki swym wszechstronnym możliwościom wykorzystania i unikalnemu charakterowi, zyskują wciąż nowych odbiorców w odległych zakątkach świata. Innowacyjne, włoskie produkty są też od lat inspiracją dla setek przędzalni i tkalni, z azjatycką konkurencją włącznie.

 

Tkaniny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016 tkane na tradycyjnych krosnach w Comunita di San Patrignano; wystawa trendów MADE IN na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K.Maciejewska Serra)

Dzianiny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016 tkane na tradycyjnych krosnach w Comunita di San Patrignano; wystawa trendów MADE IN na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

Na szczęście, nauczeni latami czarnego kryzysu w swej branży włoscy producenci przędz inwestują ostatnio wszelkie wolne środki w unikalne, często projektowane na miejscu maszyny, stylistykę i marketing, co daje im skuteczną broń do walki ze światową konkurencją.

 

MIROGLIO - dzianiny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

MIROGLIO – dzianiny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

 

W KRAINIE KRÓLOWEJ ŚNIEGU

Sądząc po aspekcie modnych, zimowych dzianin można by przypuszczać, iż powstawały one z myślą o ciężkiej, niemal syberyjskiej zimie. W rzeczywistości podstawowym przesłaniem włoskich producentów przędz jest uzyskanie jak największej ich objętości przy zachowaniu aspektu ekstremalnej lekkości. Aby ożywić te niemal hermetyczne płaszczyzny szeroko stosuje się trójwymiarową, geometryczną ornamentykę oraz roślinno – geometryczne desenie.

 

Tkanina z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016 tkana na najnowszych maszynach Shima Seiki; wystawa trendów MADE IN na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K.Maciejewska Serra)

Tkanina z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016 tkana na najnowszych maszynach Shima Seiki; wystawa trendów MADE IN na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

Klimat modnych dzianin przywodzi na myśl surowe, renesansowe komnaty ocieplone wspaniałymi flandryjskimi arrasami i perskimi dywanami czy koczownicze jurty usłane bogato zdobionymi pledami i kilimami. Tylko przez dotyk możemy przekonać się, iż obecnie mamy do czynienia z przędzami o ekstremalnej lekkości i funkcjonalności.

 

Tkanina z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016 tkana w tkalni CARLO VOLPI STUDIO; wystawa trendów MADE IN na targach PITTI FILATI we Florencji  (Foto: K.Maciejewska Serra)

Dzianina z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016 tkana w tkalni CARLO VOLPI STUDIO; wystawa trendów MADE IN na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

Modne obecnie struktury tweedu, filcu i siatki znakomicie współgrają z fantazyjnym futrem i boucle tworząc dynamiczne i trójwymiarowe kompozycje, wzbogacone tez często o sprayowe efekty.

 

Wystawa trendów na sezon jesień-zima 2015/2016 MADE IN - tkalnia S.M.T. , spray BOND FACTORY - wiskoza, poliamid, wełna merynos, angora, elastan; targI PITTI FILATI we Florencji (Foto: K.Maciejewska Serra)

Wystawa trendów na sezon jesień-zima 2015/2016 MADE IN – tkalnia S.M.T. , spray BOND FACTORY – wiskoza, poliamid, wełna merynos, angora, elastan; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

 

Nowe przędze są przede wszystkim polifunkcyjne – można z nich utkać zarówno dzianiny o strukturze ciepłego filcu jak i efemerycznej garzy czy siatki przypominającej szydełkowe koronki lub rybackie sieci. Daje to im nieskończone możliwości kreacyjne.

 

Dzianina z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016 tkana na maszynach SHIMA SEIKI; wystawa trendów MADE IN na targach PITTI FILATI we Florencji  (Foto: K.Maciejewska Serra)

Dzianina z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016 tkana na maszynach SHIMA SEIKI; wystawa trendów MADE IN na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

Otulający filc i wnosząca element optycznej lekkości gaza i siatka to, obok boucle i futra dominujące trendy w dzianinach na obowiązujący sezon jesień – zima 2015/16.

 

BARWY MROŹNEJ NATURY

 

Bardzo wiele dzianin utrzymanych jest w kolorystyce vintage preferującej zgaszone i głębokie barwy bardzo późnej jesieni, takie jak dojrzałe winogrono czy błotnista zieleń. Źródłem inspiracji nie są teraz zapożyczone z bujnej natury kwiaty i rośliny, ale leśne ostępy, zgrzybiałe pnie, omszałe kory i zszarzałe, zwiędłe liście. Z nowej palety barwnej znikają niemal kolory takie jak czysta czerwień, czy akcenty fluo na korzyść półtonowych i zabrudzonych żółci, pomarańczy, brązów, fioletów, turkusów, granatów czy zieleni. Często pojawia się też szarość i beż oraz kontrastowa czerń i biel.

Bardziej intensywne zestawienia kolorów widzimy natomiast w modnych, dzianinach multikolor i melange przywodzące na myśl nieregularne, etniczne patchworki i kilimy rodem z mroźnych Andów, Tybetu czy Uralu.

 

FILPUCCI - dzianiny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

FILPUCCI – dzianiny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

Tak szeroko proponowane w sezon 2014 ciepłe miedzie i złota wypierają akcenty srebrne przywodzące na myśl atmosferę skutej lodem Arktyki. Świetlista, polarna biel oraz lodowe srebro i błękit to kolejne często występujące zestawienia barw.

 

LANIFICIO DELL'OLIVO - dzianina z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

LANIFICIO DELL’OLIVO – dzianina z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

WEŁNA PONAD WSZYSTKO

 

Wraz z poszukiwaniem przez włoskich producentów objętości i lekkości przędz w ich kolekcjach triumfy święci wysokiej jakości wełna – szczególnie merynos i extrafine oraz kaszmir, mohair i alpaka.

ZEGNA BARUFFA LANE BORGOSESIA - tkaniny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016 na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K.Maciejewska Serra)

ZEGNA BARUFFA LANE BORGOSESIA – tkaniny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016 na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

Wełnianym przebojem florenckich targów przędz  PITTI FILATI, prezentujących w lecie 2014 r. kolekcje na sezon jesień-zima 2015-2016,  była przędza „Cashmore”, która powstała przy współpracy producenta ZEGNA BARUFFA  LANE BORGOSESIA linia CHIAVAZZA z producentem BOTTO PAOLA. Ta nadzwyczaj lekka i miękka wełna merynos superfine o grubości Super 180’s, powstająca jedynie w ściśle określonym rejonie Australii zwanym Felix (obszar New South Wales i Victoria), jest cieńsza od luksusowego kaszmiru. Jej produkcja stanowi zaledwie 0,1 % całej australijskiej produkcji wełny a cenne owce, aby chronić je od zanieczyszczenia, „ubierane” są w białe pokrowce. Wełna ta produkowana jest obecnie przez ZEGNA BARUFFA w gatunku „Cashmore Soft”  100% Cashmore NM 2/28 i przez BOTTO PAOLA w gatunkach „Cashmore” 100 % Cashmore NM 2/60-2/80-3/80 i „Tomorrow” 90% Cashmore i 10% kaszmir NM 2/26.

 

Wyrafinowaną propozycją z udziałem wełny producenta BOTTO PAOLA jest przędza „Clivia” NM 36.000, w której to przędzy wełna merynos extrafine miesza się w połowie z jedwabiem.  Producent zaprezentował również nową wersję swej luksusowej kaszmirowo-jedwabnej przędzy „Gold” (70 % kaszmir i 30% jedwab), która w grubości NM 2/52 przystosowana jest idealnie do elektronicznych maszyn dziewiarskich tkających gotową konfekcję bez szwów.

 

LORO PIANA - przędze kaszmirowe i wełniane na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

LORO PIANA – przędze kaszmirowe i wełniane na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

ZEGNA BARUFFA – LANE BORGOSESIA rozwinął natomiast ofertę swego nieprzemijającego przeboju „Cashwool” i jego ostatnich wersji „Cashwool Supermelange” i „Cashwool Paint”. Zgodnie z obowiązującą powszechnie tendencją poszukiwania objętości, producent ten oferuje również super lekką wełnę merynos „Thyme” NM 1000- NM 3600, produkowaną w/g stworzonej i opatentowanej przez siebie technologii „Air-spun”.

 

Wystawa trendów MADE IN - dzianina wykonana w tkalni MELY,S z przędzy wełnianej, polipropenowej, wiskozowej i jedwabnej na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

Wystawa trendów MADE IN – dzianina wykonana w tkalni MELY,S z przędzy wełnianej, polipropenowej, wiskozowej i jedwabnej na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

Często dla dodania wełnie funkcjonalności lub uzyskania spektakularnych efektów, stosowana jest ona z domieszką przędz syntetycznych np. nylonu czy lureksu. Dla przykładu FILLATURA DI POLLONE z Biella produkuje nową wełnę „Luna” z małym dodatkiem dwukolorowego nylonu dla uzyskania efektu Chanel. Producent ACCADEMIA – I GRANDI FILATI ITALIANI/INDUSTRIA ITALIANA FILATI ma w swej ofercie mohair „Cometa” z domieszką połyskującego lurexu oraz mohair „Oro” z dodatkiem paillettes.

 

LINEAPIU - dzianiny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji  (Foto: K. Maciejewska Serra)

LINEAPIU – dzianiny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

Bohaterami obowiązującej kolekcji toskańskiego LINEAPIU są luksusowe przędze na bazie alpaki i mohairu. Są wśród nich dwukolorowa alpaka „Fjordo”, efemeryczna alpaka „Noe”, innowacyjny tweed z baby alpaki „Donegal” wzbogacony wiskozowymi guzikami, miękkie futro z alpaki „Manto”, luksusowe futro z alpaki „Glitter” lakierowane złotym, brązowym i srebrnym glitter i objętościowy mohair „Iglu”. Od kilku sezonów LINEAPIU posiada w swej ofercie również bardziej ekonomiczną kolekcję przędz „Filclass”, w której również pojawia się seria fantazyjnych przędz z alpaki i mohairu m.in. „Mini” (wełna i alpaka stretch), „Polo” (alpaka i nylon), „Tibet” i „Eco”(alpaka i surowy len), „Eskimo Unito” ( makro boucle z alpaki), „Puma” (elastyczny mohair) i „Teddy” (futro z moheru).

 

FILPUCCI - dzianiny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji  (Foto: K. Maciejewska Serra)

FILPUCCI – dzianiny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

Również toskański FILPUCCI, będący od lat włoskim liderem produkcji luksusowych wiskoz, stawia obecnie na wełnę i jej mixy z wiskozami. Jego bogata oferta 150-ciu przędz podzielona jest na cztery kategorie: przeznaczoną dla segmentu haute couture „Collection”, bardziej demokratyczną kolekcję „Diffusion”, kolekcję przędz hand knitting „Filpucci Tricot Studio” i szczególnie bogatą w sezonie jesienno-zimowym „Woollen Selection”. W tej ostatniej znajdziemy obecnie m.in. nowe kaszmiry „Luxtweed” NM 1/4500 (kaszmir 100%) i „Oversize” NM 1600 (kaszmir 95% i wełna merynos extrafine 5%), kaszmirowo-jedwabną przędzę „Romance” NM 1/17000 (kaszmir 66%, jedwab 31% i wełna merynos extrafine 3%) i kaszmirowo-mohairową przędzę „Kirk” NM 3/13000 (kaszmir 75% i mohair superkid 25%. W samej luksusowej kategorii „Collection” również znajduje się kilka nowych, spektakularnych wełen, jak choćby superlekki i objętościowy boucle „Frozen” NM 1600 (mohair superkid 42%, wełna merynos extrafine 46% i nylon 12 %), niezwykle delikatny i znakomicie nadający się na konfekcje baby czy efemeryczne sieci „Sublime NM 20000 (mohair superkid 60% i jedwab 40%), czy przypominający raczej połyskliwy elastik „Perlage” NM 40000, będący w rzeczywistości najszlachetniejszą wełną z małą domieszką poliestru ( wełna merynos extrafine 905 i poliester 10%).

Historyczny włoski producent przędz kaszmirowych FILATI BIAGIOLI MODESTO proponuje w obowiązującym sezonie kolekcję nowych, ultralekkich kaszmirów, wśród których znalazł się super cienki czysty kaszmir 2/58 i mix kaszmiru i jedwabiu 2/70.

 

BOTTO GIUSEPPE - kaszmiry i wełny merynos na sezon jesień-zima 2015/2016 na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

BOTTO GIUSEPPE – kaszmiry i wełny merynos na sezon jesień-zima 2015/2016 na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

Alpaka jest natomiast bohaterem kilku nowych przędz mediolańskiego IAFIL-INDUSTRIA AMBROSIANA FILATI m.in. spektakularnej, niezwykle cienkiej „Dream Alpaca”.

 

IAFIL - dzianiny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

IAFIL – dzianiny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

BOUCLE 3D

Po latach zapomnienia powrócił triumfalnie do mody boucle i to często w ekstremalnie trójwymiarowej wersji.  Podstawowym surowcem jest wełna lub wełna merynos m.in.. z funkcjonalnym lub dającym lśniące efekty dodatkiem nylonu. Takie są np. nowe przędze „Aria”, „Style” i „Fuoco” producenta FILATURA DI POLLONE z Biella. Boucle jest też najczęściej zestawiane z innymi, kontrastowymi płaszczyznami, z koronkową siatką włącznie.

FILATURA DI POLLONE - przędze "Strallo Pelliccia" (bawełna, kaszmir i nylon) i "Castore Due Big" (bawełna i kaszmir) na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

FILATURA DI POLLONE – przędze „Strallo Pelliccia” (bawełna, kaszmir i nylon) i „Castore Due Big” (bawełna i kaszmir) na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

Toskański producent przędz fantazyjnych PINORI produkuje natomiast m.in. wełniane, elastyczne boucle „Prosecco” i elastyczne makro boucle „Flavia” i „Fulvia” z mohairu o efekcie melange. PINORI ma w swej ofercie również niezwykle przestrzenne poliestrowe makro boucle „Bischero”.

TOSCANO - dzianiny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

TOSCANO – dzianiny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

PLUSZAKOWE FUTRO

Większość włoskich producentów ma w swej ofercie przędze pozwalające na utkanie dzianin o aspekcie fantazyjnego futra – od krótkowłosego weluru po długowłosy kożuch. Najczęściej stosowanym w tym celu surowcem jest wełna oraz, podobnie jak przy boucle, jej mixy z materiałami syntetycznymi np. nylonem.

 

IGEA - dzianiny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

IGEA – dzianiny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

Fantazyjne futra nie mają niczego wspólnego z naturalnymi, a nawet tradycyjnymi syntetycznymi – swą stylistyką przypominają raczej zabawne, dziecięce pluszaki i wełniane pacynki. Domieszki elastycznych syntetyków nadają tym pseudo futrom efekt drugiej skóry, co potęguje jeszcze ich groteskowy aspekt.

 

FILPUCCI - dzianina z przędz "Pesca" i "Dinamico" na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

FILPUCCI – dzianina z przędz „Pesca” i „Dinamico” na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

Toskański FILPUCCI ma w swej ofercie dzianinę przypominającą welur wykonaną z syntetycznej przędzy „Pesca” NM 15000 (nylon 100%) na bazie wiskozy „Dinamico” NM 24000 (wiskoza 67% i poliester stretch 33%) nawet w swej luksusowej linii „Collection”.

 

LORO PIANA - przędze na sezon jesień-zima 2015-2016 na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K.Maciejewska Serra)

LORO PIANA – przędze na sezon jesień-zima 2015-2016 na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K.Maciejewska Serra)

 

FAST FASHION

W ostatnich latach nawet produkujący dotychczas jedynie na potrzeby luksusowej klienteli producenci przędz stworzyli swoje drugie linie przeznaczone dla segmentu fast fashion. Należy jednak zaznaczyć, że włoskie przędze ze względu na ich bardzo wysoką jakości, a co za tym idzie i cenę, są stosowane w większości do najlepszych i najdroższych linii producentów fast fashion, nigdy do ekonomicznych linii basic. I tak np. LINEAPIU z wielkim powodzeniem sprzedaje swoją wciąż powiększającą się, bardziej ekonomiczną kolekcję „Filclass” . FILPUCCI  natomiast ma swej ofercie tańszą linie „Diffusion”.

Dla uzyskania bardziej spektakularnego i fantazyjnego efektu, wymaganego przez klientele z wyższej polki segmentu fast fashion, linie te w szerszym zakresie stawiają na miksy materiałów naturalnych z syntetycznymi. Zastosowanie surowców syntetycznych pozwala również w sposób widoczny zmniejszyć koszty produkcji i proponować przędze o dobrym stosunku jakości do ceny, co pozwala włoskim producentom walczyć z turecką i azjatycką konkurencją.

Niektórzy producenci jak np. COFIL, dedykują całą swoją produkcję segmentowi fast fashion. Pracują dla znanych grup takich jak ZARA czy STRADIVSRIUS i posiadają w swej stałej ofercie bardzo szeroki stock service. Jak wyjaśniała mi podczas florenckich targów przędz ich szefowa marketingu, najważniejszym kryterium dla ich klientów jest luksusowy i jak najbardziej pokazowy efekt, jaki można uzyskać przez zastosowanie ich przędz w gotowych wyrobach. W konsekwencji skład przędz jest dla nich czynnikiem drugorzędnym, a nie jak w przypadku słynnych domów mody, które preferują jak największą obecność jak najwyższej jakości naturalnego surowca. Tym samym, pomimo bardzo atrakcyjnego wyglądu, nie odbiegającego od zdecydowanie bardziej luksusowych propozycji, rzadko kiedy w składzie jesienno-zimowych przędz COFIL znajduje się więcej niż 20-30 % wełny jak np. w ich nowych przędzach gdzie obok akrylu jest jedynie 18% („Esagerato”), 26% („Circle”) i 30% („Caos”) . Średnia cena kilograma ich przędz to 10 Euro, podczas gdy włoscy producenci działający w segmencie luksusowym sprzedają swe przędze za średnio 40-50 Euro za kilogram. Bardzo atrakcyjną ofertą tego producenta jest natomiast jego jesienno-zimowa mini kolekcja czystych, fantazyjnych wełen o modnych strukturach m.in. melange, boucle i degrade w cenach od 14 do 18 Euro za kilogram. Jak dowiedziałam się od producenta podczas styczniowej edycji targów PITTI FILATI, linia ta sprzedaje się obecnie bardzo dobrze i proponowana jest również na nowy sezon jesień-zima 2016-2017.

 

ECAFIL BEST - dzianiny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

ECAFIL BEST – dzianiny z przędz na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

KNIT ART

Pomimo, iż po dwucyfrowych wzrostach w latach poprzednich, przędze hand knitting odnotowują od  2014 r. stopniowy spadek obrotów, to kategoria ta jest nadal w centrum zainteresowania wielu włoskich producentów. Rozszerzyli oni swą ofertę m.in. w nadziei na podbicie nią krajów, w których istnieje silna tradycja produktów hand made.

LINEAPIU - przędze Hand Made z kolekcji jesień-zima 2015-2016 na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K.Maciejewska Serra)

LINEAPIU – przędze Hand Made z kolekcji Knit Art na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

Ponadto w ostatnich sezonach drutowo-szydełkowe kreacje triumfalnie wkroczyły do kolekcji największych światowych domów mody oraz na salony hollywoodzkich VIP-ów , którzy okrzyknęli to hobby jako „New Yoga”, wzbudzając tym samym zapotrzebowanie na luksusowe przędze hand knitting. Na fali tej tendencji, w obowiązującym sezonie jesienno-zimowym toskański producent LINEAPIU debiutuje nową super luksusową kolekcją „Knit Art”, której niezwykła atrakcyjność wzbudza wielki entuzjazm wśród miłośników tego „gatunku” .

LINEAPIU - przędza "Nuvola" z linii Knit Art na sezon jesień-zima 2015-2016; stoisko na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K.Maciejewska Serra)

LINEAPIU – przędza „Nuvola” z linii Knit Art na sezon jesień-zima 2015/2016; stoisko na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

W kolekcji tej znalazły się m.in. niemal eteryczna wełna z nylonem „Nuvola” NM 2200 (wełna merynos 66% i nylon 34%), miękka i włochata alpaka „Baloo” NM 1800 (alpaka superfine 25%, wełna merynos 9%, akryl 28% i nylon 38%) i lśniąca wełna melange „Graffito” NM 1550 (wełna merynos 49%, nylon i akryl 26%). Od osób odpowiedzialnych za tą linie produktów LINAPIU dowiedziałam się, iż nie są one komercjalizowane pod nazwą firmy, a jedynie na zamówienie modowych potentatów, bądź pod obcą marką np. niemieckiego LANA GROSSA. Podyktowane to jest faktem, iż producent ten współpracujący niemal wyłącznie z największymi domami mody, nie jest zainteresowany kreowaniem swej własnej marki.

W tym sezonie ze swą nową linią hand knitting zadebiutował również mediolański IAFIL – INDUSTRIA AMBROSIANA FILATI dedykując jej aż dziewięć przędz z alpaką – czystą lub w mixach z wełna merynos i nylonem, w celu skonstruowania objętościowych i superlekkich produktów. W ofercie IAFIL znajduje się ponadto kilka tradycyjnych dla tego producenta przędz mieszających bawełnę i kaszmir.

Również luksusowa i innowacyjna, pusta w środku przędza „Play” sprzedawana jest obecnie przez kaszmirowego potentata CARIAGGI.

FILPUCCI - przędza Hand Made "Liebe" z linii Tricot Studio na sezon jesień-zima 2015-2016; stoisko na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K.Maciejewska Serra)

FILPUCCI – przędza Hand Made „Liebe” z linii Tricot Studio na sezon jesień-zima 2015/2016; stoisko na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

Niezwykle bogatą ofertę luksusowych, fantazyjnych przędz hand knitting „Tricot Studio” posiada też w swojej ofercie (również wyłącznie na duże zamówienia) toskański producent FILPUCCI. Takie przędze jak choćby jego utrzymane w odcieniach beży wełniano-syntetyczne super boucle „Liebe” NM 600 (wełna 50%, akryl 45% i nylon 5%), są czystą kwintesencją włoskiego, luksusowego przędzalnictwa. Niczym nieskrępowana fantazja jest natomiast mocną stroną producenta D.I.V.E., dla którego hand knitting stanowi 20% ogólnej produkcji jego przędz. Niektóre jego przędze do ręcznego sztrykowania znajdziemy m.in. w ofercie najbardziej chyba znanego włoskiego producenta wysokogatunkowych przędz hand knitting LANA GATTO.

 

D.I.V.E. - przędze Hand Made z kolekcji jesień-zima 2015-2016 na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K.Maciejewska Serra)

D.I.V.E. – przędze Hand Made z kolekcji jesień-zima 2015-2016 na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

Na naszym rodzimym rynku dominują produkty niemieckie i tureckie, choć powoli można i na nim znaleźć wysokogatunkowe włoskie przędze hand knitting jak np. LANA GATTO, którego wyłącznym dystrybutorem na Polskę jest od dwóch lat „Biferno”. Nadal jednak wielu włoskich producentów, posiadających w swej ofercie również przędze hand knitting, nie dystrybuuje ich w Polsce. Jest wśród nich obecny od wielu lat również w Polsce ze swymi fantazyjnymi przędzami toskański MIRELLA FILATI – FILO ROSSO. Ma to niewątpliwie związek z małym zapotrzebowaniem na tą specyficzną kategorię produktów, które zaspokajały do tej pory hobbystyczne włóczki ze średniej półki. Miejmy nadzieje, iż wraz z narodzinami środowiska polskich stylistów dzianin oraz moda na hand made, produkty te znajdą swych oddanych klientów.

 

NEW MILL - przędze na sezon jesień-zima 2015-2016 na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K.Maciejewska Serra)

NEW MILL – przędze na sezon jesień-zima 2015-2016 na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K.Maciejewska Serra)

 

POLACY NA TARGACH PRZĘDZ PITTI FILATI

Letnią edycję PITTI FILATI w roku 2014, na której wystawiane były omawiane powyżej kolekcje przędz na sezon jesień-zima 2015-2016, odwiedziło dwudziestu ośmiu polskich operatorów z branży, podczas gdy dwa lata temu było ich osiemnastu, a trzy lata temu zaledwie ośmiu. Dzięki temu optymistycznemu performance Polska, już po raz drugi znalazła się na liście pierwszych 20 krajów najczęściej odwiedzających te targi, na której od lat królują Niemcy (390 buyer w lipcu 2014 r. ), Wielka Brytania (370 buyer w lipcu 2014 r.), Stany Zjednoczone (254 buyer w lipcu 2014 r.), Francja (237 buyer w lipcu 2014 r.) i Japonia (203 buyer w lipcu 2014 r.).

Florenckie targi, jak zresztą cała włoska branża przędzalnicza, są w coraz szerszym zakresie ukierunkowane na wysokogatunkowe, a wręcz luksusowe przędze, co czyni z nich bezkonkurencyjną na naszym kontynencie witrynę dla wytwórców i handlowców poszukujących najwyższej jakości surowców. Jedną z takich firm jest polska tkalnia „Sun of Gaba” z Ostrowa Wielkopolskiego, której właścicieli, Państwa Gajewskich miałam przyjemność poznać podczas ich wizyty na targach w lipcu 2014 r. w towarzystwie znanego, polskiego agenta wysokogatunkowych włoskich przędzalni Pana Jana Szełemecha z firmy „Omnifil”. W krótkim wywiadzie, jaki zgodzili mi się udzielić potwierdzili, iż włoskie przędze, szczególnie te fantazyjne, nie mają dla nich konkurencji. Dzięki ich stosowaniu są oni w stanie zadowalać gusty polskiej klienteli z najwyższej półki. Jak podkreślali niemałe znaczenie mają tu również kwestie logistyczne gdyż ich profil produkcji wymaga małych i ciągle uaktualnianych partii przędz, których nie jest w stanie zapewnić im ani azjatycka, ani turecka konkurencja.

33. POLACY NA PITTI FILATI -Panstwo Gajewscy z SUN OF GABA i Jan Szelemech z OMNIFIL

POLACY na targach PITTI FILATI we Florencji w lipcu 2014 r. – Państwo Gajewscy z SUN OF GABA i Jan Szelemecha z OMNIFIL (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

FEEL THE YARN

Z inicjatywy organizatora targów florenckiego PITTI IMMAGINE i Regionu Toskanii podczas PITTI FILATI od kilku lat odbywa się międzynarodowy konkurs dedykowany absolwentom kursów projektowania dzianin najlepszych, światowych szkół mody. Ta razą ich najzdolniejsi uczniowie mieli za zadanie zaprojektować i wykonać dzianinowe kreacje z przędz kolekcji jesień-zima 2015/16, dostarczonych przez toskańskich producentów wystawiających się na targach (łączna liczba wystawców tej edycji wyniosła 116). Ich kreatywne propozycje utrzymane były w trzech obserwowalnych w prezentowanych propozycjach przędz tendencjach Frost, Stone i Earth.

Konkurs FEEL THE YARN 2014 - dzianinowa kreacja projektu Theresa Brinkmann i Maya Budayeva z Hohschule Niederrhein - Textil und Bekeidungs Technik z wykorzystaniem przędz FILPUCCI i D.I.V.E. na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

Konkurs FEEL THE YARN 2014 – dzianinowa kreacja projektu Theresa Brinkmann i Maya Budayeva z Hohschule Niederrhein – Textil und Bekeidungs Technik z wykorzystaniem przędz FILPUCCI i D.I.V.E. na sezon jesień-zima 2015/2016; targi PITTI FILATI we Florencji (Foto: K. Maciejewska Serra)

 

Zwyciężczynią tego unikalnego i prestiżowego konkursu została Matilda Norberg z Royal College of Art, która wykonała swe kreacje interpretujące tendencję Stone z przędz kolekcji jesień – zima  2015/16  INDUSTRIA ITALIANA FILATI. Prace jej i pozostałych osiemnastu uczestników konkursu można było podziwiać na wystawie zorganizowanej w ramach targów.

 

MILLEFILI - przędze na sezon jesień-zima 2015-2016 na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K.Maciejewska Serra)

MILLEFILI – przędze na sezon jesień-zima 2015-2016 na targach PITTI FILATI we Florencji (Foto: K.Maciejewska Serra)

Powyższy artykuł jest zmodyfikowaną wersją tekstu jaki ukazał się w roku ubiegłym w magazynie branżowym „Przegląd Włókienniczy” wydawnictwa SIGMA-NOT, z którym od lat współpracuję. Proponowane przeze mnie w tym artykule kolekcje przędz na sezon jesień-zima 2015/2016 zaprezentowane zostały podczas siedemdziesiątej czwartej edycji florenckiego salonu przędz PITTI FILATI, który odbył się w lipcu 2014 r. we Florencji.  

Wszystkich zainteresowanych  trendami we włoskim i światowym przędzalnictwie i dziewiarstwie na nadchodzące sezony zapraszam do lektury kolejnych moich tekstów, które ukazują się w papierowej i elektronicznej wersji „Przeglądu Włókienniczego”  oraz na moim blogu.

8

 

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s